Moją pasją jest praca

DK
opublikowano: 03-12-2020, 22:00

Ciągłe doskonalenie jest niezbędne do zarządzania przedsiębiorstwem: podnosząc kwalifikacje, można szybko reagować na zmiany zachodzące na rynku i rozwijać firmę — uważa Ewelina Jarosz, prezes Eurokadry.

Ewelina Jarosz, prezes Eurokadry
Ewelina Jarosz, prezes Eurokadry
Rafal Klimkiewicz

Największą zmianą w moim życiu zawodowym było objęcie funkcji prezesa spółki. Od początku kariery zawodowej, którą rozpoczęłam jeszcze podczas studiów, byłam związana z dziedziną finansów i controllingu. Wspierałam właścicieli firm i członków zarządu w optymalizacji zarządzania przedsiębiorstwem. Zdobyte doświadczenie i wiedza pozwoliły mi szeroko patrzeć na działanie firm w określonych realiach rynkowych. Zapewne zbieg okoliczności i spotkanie właściwych osób w odpowiednim czasie przyczyniły się do tego, w jakim punkcie kariery zawodowej teraz jestem. Niemniej musiałam włożyć ogrom pracy, by zdobyć doświadczenie i wiedzę pozwalające dobrze pełnić powierzoną mi funkcję.

Praca jest moją pasją, zarządzanie spółką jest dla mnie wyzwaniem. Wiąże się z wielką odpowiedzialnością za podejmowane decyzje i wykonywane obowiązki. Zmiany zachodzące na rynku wymagają stałego podnoszenia kwalifikacji, by móc szybko na nie reagować i rozwijać firmę.

Mimo że kobiety coraz częściej zajmują wysokie stanowiska, wiele z nich obawia się awansu lub zmiany pracy na lepszą, jeśli wymaga to większego zaangażowania i uczestnictwa w szkoleniach. W znacznym stopniu wynika to z obawy przed fiaskiem próby pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym: czy dzieci nie ucierpią albo jak zareaguje mąż. Kobiety nie powinny jednak ukrywać chęci rozwoju zawodowego, zwłaszcza teraz, gdy tak wiele się mówi o partnerstwie w związkach, wzajemnym wsparciu. Z moich obserwacji najbliższego otoczenia wynika, że kobiety, które nie realizują swoich planów czy zamierzeń dotyczących kariery zawodowej, popadają we frustrację, co przekłada się na ich życie rodzinne. To jednak nie dotyczy wyłącznie kobiet.

Życie prywatne i funkcjonowanie przedsiębiorstw w ostatnich miesiącach zmieniła pandemia. Nie widzę w tej sytuacji zbyt wielu korzyści. Ograniczono spotkania z kontrahentami, wprowadzono pracę zdalną, wyeliminowano spotkania integracyjne pracowników. Niełatwo prowadzić przedsiębiorstwo w tym trudnym czasie, a przede wszystkim je rozwijać. Mimo wsparcia udzielanego przez różne instytucje wiele podmiotów może nie przetrwać do końca pandemii. Oczywiście firmy, które utrzymają się na rynku, będą się starały przywrócić stan sprzed pandemii. Moim zdaniem nie jest to możliwe przynajmniej przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie chodzi tylko o wyniki finansowe czy utracone możliwości rozpoczęcia nowych biznesów. Zmianie uległ system pracy, a także ludzka mentalność, podejście do własnego zdrowia i kontaktów międzyludzkich w życiu prywatnym i zawodowym.

Dziś niejeden menedżer się zastanawia, jak motywować zespół w cyfrowym świecie. W końcu jest sporo firm, w których organizacja zdalnej pracy przyczynia się do pogorszenia kontaktów międzyludzkich wśród współpracowników i w relacjach przełożony — podwładny. Niektórzy pracownicy dobrze znoszą izolację i pracę na komputerze w domu, inni zaś gubią się i potrzebują wsparcia menedżera. Według mnie jednym ze sposobów na utrzymanie choćby minimalnej integracji są regularne spotkania online, omawianie wykonywanych prac i wyciąganie wniosków przez cały zespół. Oczywiście nie należy ich przeprowadzać zbyt często, gdyż to może zdezorganizować dzień pracy. Pracownicy muszą jednak czuć, że nadal są częścią zespołu, który ma przed sobą wyznaczony cel. Ponadto prowadzenie home office nie blokuje możliwości podnoszenia kompetencji. Firma, organizując szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe czy miękkie kompetencje, pokazuje, że poważnie traktuje potrzebę rozwoju pracowników.

Niestety, obecny czas jest dla wszystkich sporym obciążeniem psychicznym w każdej sferze życia. Niemal całą energię skupiamy na wykonywaniu obowiązków w pracy i w domu. Po zakończeniu pandemii planuję urlop w ciepłych krajach, by wypocząć i zebrać energię do nowych wyzwań, które, mam nadzieję, postawi przed nami rynek.

Eurokadra

Firma założona w 2015 r. obejmuje zasięgiem swojej działalności całą Polskę. Spółka koncentruje się przede wszystkim na obsłudze logistyczno-magazynowej i usługach montażowych. Stara się nie skupiać na jednej branży i ofertę kieruje do dużej grupy przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane