Moody's znów obniżyła rating Tunezji

opublikowano: 15-03-2018, 12:02
aktualizacja: 15-03-2018, 12:04

Agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła rating kredytowy Tunezji w związku z pogarszającą się sytuacją fiskalną, komplikując rządowe plany pozyskania kapitału na rynkach międzynarodowych.

Ocena długoterminowa została obniżona o jedną pozycję do poziomu B2 - pięć stopni poniżej poziomu inwestycyjnego. Podobną notą mogą „pochwalić się” m.in. Argentyna, Nigeria, Kamerun i Kenia.

Perspektywa kredytowa została oceniona jako stabilna. Poprzednia redukcja ratingu przez Moody’s miala miejsce przed siedmioma miesiącami.

Obniżka oceny może utrudnić rządowi podejmowanie wysiłków, mających na celu zebranie pieniądzy za granicą. Pozyskiwane środki służą rozładowywaniu niepokojów związanych z rosnącymi cenami i wysokim bezrobociem. 

Decyzja Moody’ma miejsce w dzień po tym jak Marouane El Abassi, nowy szef banku centralnego Tunezji stwierdził, że naród nie jest w stanie bronić swojej waluty - "nawet gdyby chciał" - gdyż maleją rezerwy walutowe kraju.

Kluczowym czynnikiem obniżenia ratingu są oczekiwania Moody's odnośnie dalszej erozji siły fiskalnej i buforów rezerw walutowych, które nie zmienią się znacząco w ciągu najbliższych kilku lat – napisała Moody's w oświadczeniu.

Zdaniem agencji, zdolność kraju do pożyczania maleje, a jego zadłużenie ma wzrosnąć do 73 proc. w relacji do PKB w przyszłym roku z około 70 proc. w 2017 r.

Rosnące zadłużenie Tunezji, już na wysokim poziomie, sprawia, że kraj ten jest podatny na zmiany w skłonności zagranicznych wierzycieli do finansowania potrzeb pożyczkowych  - dodaje firma ratingowa. 

Rentowność obligacji denominowanych w euro, emitowanych przez tunezyjski bank centralny o wartości 1 mld EUR i terminie wykupu w styczniu 2025 r. wzrosła w tym roku o 120 punktów bazowych do 7,013 proc.

Bank centralny wyczerpał rezerwy broniąc dinara, który jest luźno powiązany z koszykiem walut, zanim ostatecznie pozwolił mu osłabić się o 19 proc. w stosunku do euro w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zgodnie z danymi instytucji, rezerwy pokrywają obecnie 78 dni importu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu