Morawiecki: w marcu kolejne 4,5 mld zł wsparcia dla firm

  • PAP
opublikowano: 12-03-2021, 11:11

W marcu rząd przeznaczy kolejne 4,5 mld zł na wsparcie dla firm, przedsiębiorstwa najbardziej dotknięte epidemią będą mogły zachować 25 proc. pomocy uzyskanej w zeszłym roku, które miały być zwrócone - zapowiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki
Piotr Malecki/Bloomberg

Dodał, że „najbardziej poturbowane branże” rząd będzie starał się wspierać również po pandemii.

„Podjąłem decyzję, że w marcu będziemy kontynuować program wsparcia” - stwierdził Morawiecki podczas wizyty w firmie Sigma w miejscowości Barak w gminie Jastków (Lubelskie).

Premier powiedział, że w nowej puli pomocy znajdzie się 1 mld zł na zwolnienia ze składek na ZUS, ok. 0,5 mld na postojowe i dopłaty do wynagrodzeń, a także 1 mld zł bezzwrotnych dotacji dla małych firm i mikrofirm.

Morawiecki ogłosił także, że te pieniądze, „które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm, i które miały być w 25 proc. zwrócone, będą mogły pozostać w firmach”. Zaznaczył, że dotyczy to rodzajów działalności „najbardziej dotkniętych przez epidemię”, opisanych przez około 50 kodów PKD.

Premier podkreślił, że trzecia fala epidemii jest groźna dla życia, zdrowia, ale też i dla gospodarki. „Jestem przekonamy, że wobec szalejącej trzeciej fali musimy przeznaczać nowe środki na wsparcie miejsc pracy, na ratowanie polskich przedsiębiorców” – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że spotyka się poprzez wideokonferencje z przedsiębiorcami, przedstawicielami różnych zrzeszeń pracodawców, związkowcami. Premier powiedział, że chodzi o to, by "przechować wartość polskiej gospodarki". "Jestem przekonany, że razem z pracownikami i przedsiębiorcami my tę wartość polskiej gospodarki przechowamy" - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że wiosną lub późniejszą wiosną tego roku "będą coraz lepsze wiadomości również z tego frontu epidemicznego". "Dzięki temu przechowaniu wartości, jaką jest polska gospodarka, będziemy gotowi do skoku" - stwierdził premier.

Morawiecki podkreślił, że tym „najbardziej poturbowanym branżom” należy dalej pomagać. „Dlatego na marzec zadecydowałem o przeznaczeniu kolejnych wielu miliardów złotych na wsparcie dla tych branż, którym naprawdę bardzo, bardzo jest ciężko. Im też również po pandemii będziemy się starali dalej pomagać, dalej je wspierać” - powiedział Morawiecki.

Premier odwiedził w piątek firmę Sigma, założoną w 1996 roku, która zajmuje się projektowaniem i produkcją maszyn, urządzeń i kompleksowych technologii dla potrzeb różnych gałęzi przemysłu oraz technologii przetwarzania odpadów.

Firma skorzystała z tarczy antykryzysowej i dzięki temu - jak zaznaczył premier – zwiększyła zatrudnienie.

„To jest bardzo ważne, kiedy widzimy, jak w Hiszpanii czy we Francji bezrobocie szaleje, rośnie. U nas, na szczęście, tę największą wartość gospodarczą, jaką są miejsca pracy, udało się w dużym stopniu zachować” – powiedział Morawiecki.

Premier powiedział, że z ogromną radością zobaczył w Sigmie, jak funkcjonuje firma w tych bardzo trudnych czasach, „ale taka firma, która zdobywa nowe zlecenia” i ma „kłopoty z przerobieniem tych zleceń”. „Oby jak najwięcej tylko tego typu problemów było w polskiej gospodarce” – zaznaczył Morawiecki.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane