Morgan Stanley: juan bez szans na przebicie jena

opublikowano: 12-03-2018, 14:15
aktualizacja: 12-03-2018, 14:16

Choć rynki finansowe w Chinach najprawdopodobniej znacznie się rozwiną w nadchodzącej dekadzie, jednak wykorzystanie waluty narodowej w globalnym systemie finansowym będzie nadal pozostawać w tyle, twierdzą analitycy banku Morgan Stanley.

Podczas gdy – według naszego scenariusza -  juan może awansować na pozycję nr 4 w globalnym obrocie dewizowym w horyzoncie 10-letnim, jest mało prawdopodobne, aby rzucił wyzwanie jenowi odnośnie przywództwa w Azji w tym zakresie – napisali analitycy amerykańskiej instytucji w raporcie na temat przyszłości finansów azjatyckich do 2027 r.

Juany
Zobacz więcej

Juany fot. Bloomberg

Prognoza odzwierciedla pogląd wielu obserwatorów, że rola Chin w światowej gospodarce będzie nadal znacznie przewyższać obecność tej waluty na rynkach finansowych. Nieudany eksperyment z 2015 r., mający na celu objęcie juana większą zmiennością, wystraszył inwestorów na całym świecie i zachęcił chińskich urzędników do zacieśnienia kontroli kapitału zamiast poluzowania restrykcji.

Ostatnio, gdy juan znów zaczął nabierać mocy, pojawiły się sygnały, że regulatorzy złagodzą kontrolę. Stratedzy Morgan Stanley, przewidują, że stanie się to w nadchodzącej dekadzie, "z ponad 50-procentową szansą na osiągnięcie pełnej wymienialności do 2027 r.".

Eksperci banku oczekują też, że kapitalizacja giełd w Azji podwoi się do 56 bln USD w ciągu najbliższych 10 lat, wyprzedzając Amerykę Północną, przy czym największym źródłem wzrostu będą Chiny i Hongkong.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Morgan Stanley: juan bez szans na przebicie jena