Morgan Stanley: Niemcy przestaną dominować w 2017 r.

MD, cnbc.com
opublikowano: 20-09-2016, 14:19

Niemiecka gospodarka nie będzie radziła sobie lepiej niż inne gospodarki państw eurolandu w 2017 roku, prognozuje Morgan Stanley.

Elga Bartsch, główna europejska ekonomistka Morgan Stanley uważa, że w przyszłym roku niemiecka gospodarka może napotkać przeszkody, które spowodują iż tempo wzrostu spadnie do 1,0 proc. z ok. 1,5 proc. w 2016 roku. Tym samym gospodarka Niemiec nie będzie już wyraźnie lepsza niż innych państw eurolandu, co nie zdarzyło się od 2009 roku. 

Bloomberg

- Prawdopodobny spadek zagranicznego popytu i duża niepewność co do przyszłości Unii Europejskiej spowodowana przez wyjście Wielkiej Brytanii prawdopodobnie zaszkodzi nastawionej na handel, cyklicznej niemieckiej gospodarce bardziej niż innym – głosi raport Bartsch.

Według Morgan Stanley, w trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego Niemiec sięgnie tylko 0,1 proc., co będzie odzwierciedlało redukcję przez spółki planów zwiększenia produkcji i dostrzegalny już w sierpniu duży spadek nowych zamówień.
Morgan Stanley uważa, że krajowy popyt będzie głównym źródłem wzrostu Niemiec w pozostałej części 2016 roku. 

- Obecnie związane z uchodźcami wydatki i wzrost emerytur o 5 proc. od 1 lipca, zwiększają dynamikę krajowego popytu. Jednak w przyszłym roku rosnąca inflacja, wyższy koszt świadczeń socjalnych, mniejszy napływ imigrantów i rosnące bezrobocie prawdopodobnie ograniczą dynamikę wzrostu – głosi raport banku. 

Bartsch zwraca również uwagę, że wybory parlamentarne w drugiej połowie przyszłego roku odbywać się będą w sytuacji spowolnienia gospodarki.

-  Przed wyborami 2017 roku prawdopodobnie zobaczymy wzrost tarć w rządzącej koalicji CDU/CSU i SPD w kluczowych sprawach, w tym dyscypliny fiskalnej i integracji europejskiej – napisała. – Ta druga kwestia prawdopodobnie utrudni negocjacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i międzynarodowych umów handlowyc lub uzgodnienie dodatkowej pomocy finansowej – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, cnbc.com

Polecane