Mózg człowieka z natury jest leniwy

  • DI
opublikowano: 25-09-2018, 22:00

Matthieu Boisgontier z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i jego zespół postanowili sprawdzić, dlaczego choć od lat społeczeństwa są zachęcane do aktywności fizycznej, to trudno się zdobyć na korzystny dla zdrowia wysiłek fizyczny.

Wnioski z badania opublikowali w piśmie „Neuropsychologia” — otóż mózg człowieka jest tak skonstruowany, że każe organizmowi unikać fizycznej aktywności, żeby oszczędzać zasoby energii. Lenistwo jest więc naturalną postawą. Do badań użyli gry komputerowej: przed ekranami posadzili młodych ludzi, a na ekranie pojawiał się ich awatar, nad którym mieli kontrolę. Następnie wyświetlano im ikony wyobrażające różne formy aktywności fizycznej oraz wypoczynku.

Zadaniem biorących udział w badaniu było jak najszybsze odsunięcie awatara od pojawiających się sześciu ikon obrazujących aktywność fizyczną i jak najszybsze przysunięcie do sześciu ikon pokazujących postaci leżące lub siedzące, a w kolejnej serii — jak najszybsze przysunięcie awatara do obrazów aktywności fizycznej i odsunięcie od obrazów lenistwa. Aktywność fizyczną wyobrażały postaci na rowerze, pływaka, wędrującego pod górę, wchodzącego po schodach, grającego w piłkę, biegającego, zaś brak aktywności fizycznej postaci siedzącego przed telewizorem, grającego w gry z użyciem konsoli, siedzącego przy komputerze, leżącego na hamaku, czytającego książkę i leżącego na kanapie.

Elektroencefalograf rejestrował aktywność mózgu. Co prawda uczestnicy badania szybciej przysuwali swój awatar do ikon aktywności fizycznej i szybciej odsuwali awatar od obrazów lenistwa, ale zapis EEG wykazał, że odsunięcie awatara od ikon z leniwymi postaciami wymagał aktywniejszej pracy mózgu.

— Nowość odkrycia polega na tym, że wykazano, iż unikanie braku aktywności fizycznej wiąże się z kosztami, czyli ze zwiększonym wykorzystaniem zasobów mózgu. Nasz mózg lubi zachowania nieaktywne — powiedział Matthieu Boisgontier, podkreślając, że takie reakcje są automatyczne.

„Zapis EEG sugeruje, że siedzący tryb życia jest atrakcyjny, a osoby, które chcą być aktywne fizycznie, muszą zaangażować dodatkowe zasoby kory mózgowej, żeby przeciwdziałać tej atrakcyjności" — napisano w konkluzji artykułu.

Niepowodzenie polityki społecznej w przeciwdziałaniu braku fizycznej aktywności może wynikać z procesów w mózgu, które się wykształciły i wzmocniły w drodze ewolucji — uważa Matthieu Boisgontier, główny autor badania.

Zachowanie zasobów energii zawsze było istotne dla przeżycia gatunku ludzkiego, ponieważ pozwalało na „skuteczniejsze poszukiwanie pożywienia, schronienia, partnera seksualnego czy unikania drapieżników”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane