MRiRW: najlepsze gminne projekty dla OZE na wsi otrzymają łącznie 17,25 mln euro

ISBnews
opublikowano: 14-11-2014, 12:33

Gminy będą mogły pozyskać na projekty związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych (OZE) na terenach wiejskich środki z puli 17,25 mln euro, podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym obszarem wsparcia będą mikroinstalacje prosumenckie.

"W związku z przesunięciem niewykorzystanych środków w działaniu 'Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi' w PROW 2007-2013 w wysokości 17 250 000 euro na realizację polityki rozwoju obszarów wiejskich związanego z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych możliwe będzie wsparcie inwestycji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich" - głosi komunikat.

Beneficjentem pomocy będzie gmina. Zakłada się, że wsparcie otrzymają najlepsze projekty z każdego województwa. Pozostałe środki będą wykorzystywane na współfinansowanie projektów w kolejności uzyskanych punktów, podano również.

Beneficjent będzie mógł przeznaczyć przyznane środki (do 90% wartości inwestycji) na zakup urządzeń do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i ich montażu. Będzie również mógł przeznaczyć pomoc na sfinansowanie instalacji OZE na nieruchomościach należących do osób fizycznych. Maksymalna kwota refundacji określona jest na poziomie pomocy de minimis dla inwestycji przyznawanej przedsiębiorcom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, tj. 500 tys. euro.

"Nie ma preferencji co do rodzaju urządzeń, na zakup których można otrzymać wsparcie. Natomiast preferowana będzie różnorodność zastosowanych mikroinstalacji prosumenckich. Instalacje OZE zakupione w ramach ww. działania będą mogły zostać wykorzystane do realizacji większego przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu spółdzielni energetycznej z udziałem samorządu lokalnego związanego z obszarami wiejskimi" - czytamy dalej.

Projektowane zmiany w działaniu "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" zostały przyjęte przez Komitet Monitorujący Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 na posiedzeniu 9 września br. i przekazane do Komisji Europejskiej z prośbą o akceptację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane