MSZ: koszt misji w Iraku - 1,6 mld zł, z tego 667 mln z budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
29-12-2005, 20:25

Dotychczasowy koszt polskiej misji w Iraku to 1,6 mld zł, z czego 667 mln pokryła strona polska. Pozostałe koszty pokryli Amerykanie - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Dotychczasowy koszt polskiej misji w Iraku to 1,6 mld zł, z czego 667 mln pokryła strona polska. Pozostałe koszty pokryli Amerykanie - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

    Waszczykowski przedstawił informację rządu na temat polskiej misji w Iraku. Odpowiadał na pytania posłów, dlaczego rząd nie zdecydował o wycofaniu polskich żołnierzy z Iraku.

    Wiceminister podkreślił, że o pozostanie polskich wojsk prosiły władze Iraku i nasi sojusznicy z NATO. Uzasadniał, że zmniejszenie z 1500 do 900 żołnierzy polskiego kontyngentu wynika ze zmiany charakteru misji w Iraku ze stabilizacyjnej, na szkoleniowo - doradczą. Podał, że co prawda instruktorów będzie w Iraku ok. 200, lecz pozostali żołnierze są potrzebni, by zapewnić funkcjonowanie naszej bazy.

    Posłowie byli zdziwieni nieobecnością w Sejmie ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego. MON reprezentował wiceminister gen. Stanisław Koziej. Prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper zasugerował, że ponieważ Sikorski od początku kadencji nie spotkał się jeszcze z sejmową komisją obrony narodowej, ani nie uczestniczył w czwartkowych obradach, może dojdzie do ponadpartyjnego porozumienia i powstanie wniosek o wotum nieufności wobec ministra.

    Sikorski w połowie grudnia miał być gościem komisji obrony narodowej, jednak tego dnia z powodu przedłużających się głosowań, posiedzenie komisji przesunięto na późniejszą godzinę. Sikorski nie uczestniczył w tym posiedzeniu, a informacje MON przekazywał wiceminister Koziej. Wcześniej Sikorski osobiście spotkał się z senacką komisją obrony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MSZ: koszt misji w Iraku - 1,6 mld zł, z tego 667 mln z budżetu