MTN rozważa IPO swojego fintechu

  • Paweł Makosz
opublikowano: 12-04-2021, 13:36

MTN Group, jedna z największych firm telekomunikacyjnych w Afryce ocenia, że jej podmiot zajmujący się finansami użytkowników w postaci elektronicznych portfeli, ma wartość około 5 mld USD. Planuje dla niego pierwszą ofertę publiczną (IPO).

Wycenę oparto o podobne działanie, jakie wcześniej przeprowadziły Mastercard i TPG inwestując 300 mln USD w komórkowy biznes Airtel Africa, który wyceniono na 2,65 mld USD.

– Odnosząc się do sytuacji z Airtel, nasza wycena wyniosłaby około 5 mld USD. Na razie nie zapadła żadna decyzja, ale wejście na giełdę jest opcją braną pod uwagę - powiedział dyrektor generalny MTN, Ralph Mupita.

Adobe Stock

Notowany na giełdzie w Johannesburgu MTN poinformował, że szuka możliwości wydzielenia swojego fintechu.

Portfele elektroniczne, w ramach których ich posiadacze przechowują i zarządzają gotówką na koncie połączonym z telefonem komórkowym, są jednym z najszybciej rozwijających się źródeł dochodu dla operatorów sieci bezprzewodowych takich jak MTN i Vodafone.

W Afryce Subsaharyjskiej, która zmaga się z ograniczoną infrastrukturą bankową, na koniec 2020 roku istniało 548 mln tego typu kont, co, według danych GSMA, stanowiło 54 proc. ogółu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane