„Myślę o tym od 50 lat i nie znam wciąż odpowiedzi”

Warren Buffett, słynny inwestor i filantrop powiedział, że nie umie odpowiedzieć na pytanie: czy minimalna stawka wynagrodzenia powinna zostać podwyższona?

- Myślę o tym od 50 lat i nie znam wciąż odpowiedzi. W ekonomii zawsze trzeba sobie zadawać pytanie: a co potem? W związku z tym realnym pytaniem jest to, czy ludziom będzie lepiej, jeśli stawka zostanie podwyższona – powiedział Buffett w CNN.

Warren Buffett, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Warren Buffett, fot. Bloomberg

Miliarder podkreślił jednocześnie, że obecna minimalna stawka federalna w USA, wynosząca 7,25 USD za godzinę, jest głodowa. Buffett uważa, że jeśli nie odbiłoby się to negatywnie na zatrudnieniu, powinna zostać podwyższona znacząco.

- Traci się część zatrudnienia podnosząc minimalną płacę. Jeśli tak by się nie działo, byłbym za podwyższeniem jej do 15 USD za godzinę – powiedział.

Prezydent Barack Obama naciska na Kongres, aby podwyższył stawkę minimalną w kraju do 10,10 USD za godzinę.

Buffett powiedział, że choć nie jest przeciwko podwyżce stawki minimalnej, znacznie lepszym rozwiązaniem problemu mogłoby być podwyższenie EITC, czyli ulgi podatkowej od zarobionego dochodu, programu mającego spowodować zmniejszenie ubóstwa i zachęcenie Amerykanów do podejmowania pracy zarobkowej.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, CNNMoney

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / „Myślę o tym od 50 lat i nie znam wciąż odpowiedzi”