Na giełdach znów odżyły nadzieje

opublikowano: 20-02-2012, 19:05

Początek tygodnia na światowych giełdach okazał się udany dla inwestorów.

Oczekując na ostateczne rozstrzygnięcie odnoście pomocy dla Grecji gracze podbijali wyceny akcji nie tylko na Starym Kontynencie.

Rano wzmocniły się indeksy w Azji, a potem zielone odcienie dominowały również w przypadku notowań kontraktów terminowych na indeksy Wall Street, choć handlu na rynku kasowym, ze względu na święto w USA nie było.

Ostatecznie na finiszu poniedziałkowej sesji londyński indeks FTSE zyskiwał 0,68 proc., paryski CAC rósł o 0,96 proc., zaś frankfurcki DAX zwyżkował o 1,46 proc.

Wzrosty na Dalekim Wschodzie wsparły przede wszystkim doniesienia z Chin, gdzie w miniony weekend władze monetarne obniżyły stopę rezerw obowiązkowych, co powinno dostarczyć gospodarce nowych funduszy, które zwiększą płynność i będą musiały być gdzieś ulokowane, a giełda wydaje się być bardzo ciekawą alternatywą.

W Europie trwały spekulacje odnośnie wielkości pomocy jaką otrzymają Ateny. Pojawiły się pogłoski, że może to być sporo więcej niż 130 mld EUR, a także o dużym udziale Europejskiego Banku Centralnego.

Poprawa nastrojów znalazła odzwierciedlenie w drożejących surowcach, co z kolei przekładał się na notowania  koncernów wydobywczych i paliwowych. Drożały m.in. papiery BHP Billiton, Rio Tinto Group, BP i Petroleum Geo-Services.

Jedną z gwiazd poniedziałkowej sesji zostały walory TNT Express. Momentami ich wycena rosła o ponad 54 proc. Tak spektakularna aprecjacja to zasługa informacji, że druga pod względem wielkości w Europie firma kurierska odrzuciła ofertę przejęcia złożoną przez amerykańskiego giganta UPS. PostNL, holenderski posiadacz 30 proc. akcji TNT zyskiwał z kolei grubo ponad 40 proc.

Powodów do zadowolenia nie mieli z kolei akcjonariusze Carlsberga. Duński gigant browarniczy tracił na wartości po informacji o ponad 4 proc. spadku zysku w 2011 r.  na co wpływ miała słabsza niż oczekiwano sprzedaż na rosyjskim rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane