Czytasz dzięki

Na GPW nie brakuje okazji

Mateusz Wojtala
opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Zdaniem Andrzeja Domańskiego z Eques Investment TFI nadchodzące półrocze może należeć do giełdowych średniaków

Podczas gdy europejskie i amerykańskie indeksy od początku roku urosły o kilkanaście procent, warszawska giełda zachowywała się co najwyżej miernie. Indeks WIG zyskał nieco ponad 2,5 proc., a WIG20 nie zdołał wypracować nawet jednoprocentowego wzrostu. — Wyceny polskich blue chipów nie są wymagające. Wskaźnik cena zysk dla WIG20 to obecnie 10,7, co oznacza, że rynek wyceniany jest z ponad 8-procentowym dyskontem do wieloletniej średniej. Przy gospodarce rozwijającej się w tempie 4,5-5 proc. rocznie oraz powoli rosnącej inflacji trudno być negatywnie nastawionym do tego indeksu. Czynnikiem, który jednak negatywnie oddziaływał w maju i będzie oddziaływał w nadchodzących miesiącach, jest podaż akcji związana ze zmniejszeniem wagi Polski w indeksie rynków wschodzących MSCI. Należy tez pamiętać, iż WIG20 jest najbardziej wrażliwy na zmieniającą się sytuację na rynkach światowych, w tym konsekwencje tzw. wojny handlowej — tłumaczy przyczyny słabości Andrzej Domański.

Jeśli kolejne cła będą ogłaszane w takim tempie jak do tej pory, to Donaldowi
Trumpowi uda się wykoleić światową gospodarkę, na czym stracą wszyscy. Minione
30 lat to okres dynamicznego wzrostu udziału wymiany handlowej w tworzeniu PKB
— mówi Andrzej Domański, członek zarządu Eques Investment TFI.
Zobacz więcej

UWAGA:

Jeśli kolejne cła będą ogłaszane w takim tempie jak do tej pory, to Donaldowi Trumpowi uda się wykoleić światową gospodarkę, na czym stracą wszyscy. Minione 30 lat to okres dynamicznego wzrostu udziału wymiany handlowej w tworzeniu PKB — mówi Andrzej Domański, członek zarządu Eques Investment TFI. Fot. Marek Wiśniewski

Ciekawe sektory

Z najważniejszych sektorów wchodzących w skład WIG20 zdaniem eksperta zachęcająco wyglądają banki. Chociaż ich wycenom mogą ciążyć nierozwiązane problemy Getinu i Idei, to od strony organicznej są w bardzo dobrej kondycji. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w sektorze dystrybucji odzieży. Największe spółki dotknęła ostatnio potężna przecena, która nie ominęła także ich zagranicznych odpowiedników. Tym niemniej perspektywy dla polskiego konsumenta pozostają bardzo dobre (niskie bezrobocie, rosnące płace, rozpędzone wydatki socjalne), więc również w tym wypadku można oczekiwać co najmniej wyhamowanie spadków.

— Teoretycznie pod względem wycen ciekawie wygląda energetyka. Wiele podmiotów znajduje się na wieloletnich lub nawet historycznych minimach, jak np. Tauron, którego akcje potaniały o ponad 30 proc. w ostatnim półroczu. Nie dzieje się to jednak bez przyczyny. Ogromne nakłady inwestycyjne, nierozsądne z punktu widzenia inwestorów mniejszościowych, wraz z brakiem dywidend doprowadziły do potężnej przeceny całego sektora. W tym segmencie skupiłbym się tylko na spółkach, które większość nakładów inwestycyjnych mają już za sobą i cechują się zdrowym bilansem — uważa Andrzej Domański.

Hit sezonu

Pomimo wielu okazji wśród blue chipów drugie półrocze 2019 może należeć do mWIG40, który od początku roku zyskał około 2 proc., uważa Andrzej Domański.

— To właśnie wśród giełdowych średniaków dostrzegam najwięcej okazji inwestycyjnych. Ten indeks będzie też moim zdaniem największym beneficjentem PPK. Oferuje on lepszą płynność niż sWIG80, a jednocześnie skala potencjalnych napływów będzie w mojej opinii relatywnie bardziej istotna niż w przypadku WIG20. Co prawda sWIG80 jest jeszcze tańszy, ale mam wątpliwości, czy fundusze PPK będą skore do inwestowania w najmniej płynne spółki — mówi Andrzej Domański.

Jak dodaje ekspert, choć wpływ PPK na GPW będzie na pewno pozytywny, to należy stronić od nadmiernego optymizmu. Wciąż nie wiadomo, ile osób zdecyduje się na udział w programie. Nastroje studzi też w kwestii producentów gier, do których zaleca podchodzić indywidualnie. Cieszy go dynamiczny rozwój tego sektora i rosnący udział w całym WIG, który wynosi teraz około 5 proc., czyli porównywalnie z energetyką. Zaznacza jednak, że sukces jednej spółki niewiele mówi o potencjale innych.

— Z pozostałych branż uważnie przyglądam się spółkom chemicznym. Ceny gazu od początku roku spadły o 50 proc., co przy rosnących cenach produktów firm z mWIG40 powinno pozwolić im osiągać bardzo dobre marże. Do deweloperów mieszkaniowych jestem nastawiony raczej neutralnie z lekkim plusem, bo choć oferują wysokie dywidendy, to uważam, że hossa mieszkaniowa jest bliska szczytu, a rosnące ceny działek uderzą w marże — uważa ekspert.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Wojtala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu