Na GPW nie brakuje okazji

Mateusz Wojtala
opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Zdaniem Andrzeja Domańskiego z Eques Investment TFI nadchodzące półrocze może należeć do giełdowych średniaków

Podczas gdy europejskie i amerykańskie indeksy od początku roku urosły o kilkanaście procent, warszawska giełda zachowywała się co najwyżej miernie. Indeks WIG zyskał nieco ponad 2,5 proc., a WIG20 nie zdołał wypracować nawet jednoprocentowego wzrostu. — Wyceny polskich blue chipów nie są wymagające. Wskaźnik cena zysk dla WIG20 to obecnie 10,7, co oznacza, że rynek wyceniany jest z ponad 8-procentowym dyskontem do wieloletniej średniej. Przy gospodarce rozwijającej się w tempie 4,5-5 proc. rocznie oraz powoli rosnącej inflacji trudno być negatywnie nastawionym do tego indeksu. Czynnikiem, który jednak negatywnie oddziaływał w maju i będzie oddziaływał w nadchodzących miesiącach, jest podaż akcji związana ze zmniejszeniem wagi Polski w indeksie rynków wschodzących MSCI. Należy tez pamiętać, iż WIG20 jest najbardziej wrażliwy na zmieniającą się sytuację na rynkach światowych, w tym konsekwencje tzw. wojny handlowej — tłumaczy przyczyny słabości Andrzej Domański.

UWAGA:
UWAGA:
Jeśli kolejne cła będą ogłaszane w takim tempie jak do tej pory, to Donaldowi Trumpowi uda się wykoleić światową gospodarkę, na czym stracą wszyscy. Minione 30 lat to okres dynamicznego wzrostu udziału wymiany handlowej w tworzeniu PKB — mówi Andrzej Domański, członek zarządu Eques Investment TFI.
Fot. Marek Wiśniewski

Ciekawe sektory

Z najważniejszych sektorów wchodzących w skład WIG20 zdaniem eksperta zachęcająco wyglądają banki. Chociaż ich wycenom mogą ciążyć nierozwiązane problemy Getinu i Idei, to od strony organicznej są w bardzo dobrej kondycji. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w sektorze dystrybucji odzieży. Największe spółki dotknęła ostatnio potężna przecena, która nie ominęła także ich zagranicznych odpowiedników. Tym niemniej perspektywy dla polskiego konsumenta pozostają bardzo dobre (niskie bezrobocie, rosnące płace, rozpędzone wydatki socjalne), więc również w tym wypadku można oczekiwać co najmniej wyhamowanie spadków.

— Teoretycznie pod względem wycen ciekawie wygląda energetyka. Wiele podmiotów znajduje się na wieloletnich lub nawet historycznych minimach, jak np. Tauron, którego akcje potaniały o ponad 30 proc. w ostatnim półroczu. Nie dzieje się to jednak bez przyczyny. Ogromne nakłady inwestycyjne, nierozsądne z punktu widzenia inwestorów mniejszościowych, wraz z brakiem dywidend doprowadziły do potężnej przeceny całego sektora. W tym segmencie skupiłbym się tylko na spółkach, które większość nakładów inwestycyjnych mają już za sobą i cechują się zdrowym bilansem — uważa Andrzej Domański.

Hit sezonu

Pomimo wielu okazji wśród blue chipów drugie półrocze 2019 może należeć do mWIG40, który od początku roku zyskał około 2 proc., uważa Andrzej Domański.

— To właśnie wśród giełdowych średniaków dostrzegam najwięcej okazji inwestycyjnych. Ten indeks będzie też moim zdaniem największym beneficjentem PPK. Oferuje on lepszą płynność niż sWIG80, a jednocześnie skala potencjalnych napływów będzie w mojej opinii relatywnie bardziej istotna niż w przypadku WIG20. Co prawda sWIG80 jest jeszcze tańszy, ale mam wątpliwości, czy fundusze PPK będą skore do inwestowania w najmniej płynne spółki — mówi Andrzej Domański.

Jak dodaje ekspert, choć wpływ PPK na GPW będzie na pewno pozytywny, to należy stronić od nadmiernego optymizmu. Wciąż nie wiadomo, ile osób zdecyduje się na udział w programie. Nastroje studzi też w kwestii producentów gier, do których zaleca podchodzić indywidualnie. Cieszy go dynamiczny rozwój tego sektora i rosnący udział w całym WIG, który wynosi teraz około 5 proc., czyli porównywalnie z energetyką. Zaznacza jednak, że sukces jednej spółki niewiele mówi o potencjale innych.

— Z pozostałych branż uważnie przyglądam się spółkom chemicznym. Ceny gazu od początku roku spadły o 50 proc., co przy rosnących cenach produktów firm z mWIG40 powinno pozwolić im osiągać bardzo dobre marże. Do deweloperów mieszkaniowych jestem nastawiony raczej neutralnie z lekkim plusem, bo choć oferują wysokie dywidendy, to uważam, że hossa mieszkaniowa jest bliska szczytu, a rosnące ceny działek uderzą w marże — uważa ekspert.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Wojtala

Polecane