Na rynku ropy małe zmiany cen

  • PAP
opublikowano: 23-01-2023, 08:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie spadają, a inwestorzy oceniają perspektywy wzrostu popytu na paliwa w następstwie ponownego otwarcia gospodarki Chin po lockdownach i blokadach, które przyhamowały rozwój gospodarczy - wskazują maklerzy.

ARC

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,50 USD, niżej o 0,17 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na III wyceniana jest po 87,46 USD za baryłkę, niżej o 0,19 proc.

Odejście chińskich władz od surowej strategii "Zero Covid" wzmocniło na rynkach oczekiwania, że zapotrzebowanie na paliwa u tego największego na świecie importera ropy naftowej będzie rosło.

W tym roku o wiele więcej mieszkańców Chin podróżuje na święta Nowego Roku Księżycowego do swoich rodzinnych miast, a po zakończeniu świat oczekuje się, że aktywność w chińskim przemyśle znacząco wzrośnie.

W ciągu pierwszych dni Nowego Roku Księżycowego Chińczycy odbyli już ponad 520 mln podróży drogami, kolejami, drogą powietrzną i wodną - wynika z dostępnych danych chińskiego Ministerstwa Transportu. To znacznie więcej niż zanotowane przed rokiem 351 mln podróży i ponad dwa razy więcej niż w okresie noworocznym w 2021 r.

Jednak, jak wskazuje resort transportu, to nadal o 47 proc. mniej niż w 2019 r., przed pandemią.

"Wolniejsze ożywienie w transporcie publicznym w Chinach pokazuje, że mieszkańcy tego kraju są ostrożni, obawiając się ponownej infekcji koronawirusem" - mówi Eman Cui, analityk rynku konsumenckiego w Gavekal Dragonomics.

"Dojście do pełnej normalizacji zajmie jeszcze kilka miesięcy" - dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane