Nad rynkiem miedzi zawisło ryzyko trzech strajków w Chile

opublikowano: 02-08-2021, 06:19

Obawy dotyczące podaży miedzi mogą się pogłębić w związku z rosnącym ryzykiem jednoczesnego strajku w trzech kopalniach w Chile, głównym producencie rudy metalu.

W ubiegłym tygodniu ostateczną ofertę płacową odrzucili pracownicy Escondida, największej na świecie kopalni miedzi, należącej do BHP Group. W tym tygodniu ma dojść do mediacji rządu. Jeśli nie dojdzie do porozumienia można oczekiwać strajku. W 2017 roku Escondida spowodował on, że kopalnia nie pracowała przez 44 dni, co istotnie wpłynęło na sytuację na rynku miedzi.

Podobna sytuacja co w największej jest w dwóch mniejszych kopalniach w Chile. Porozumienia płacowego nie osiągnięto w należącej Codelco kopalni Andina oraz Caserones, której właścicielem jest JX Nippon Mining & Metals.

Sytuacja w Chile wpływa na ceny miedzi. Kurs metalu na rynku terminowym rósł przez ostatnie dwa tygodnie zmniejszając stratę po spadku ze szczytu osiągniętego w maju. W poniedziałek rano cena miedzi notowanej na giełdzie metali w Londynie rośnie o 0,4 proc. do 9760,75 USD za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane