Nafta Polska szuka doradcy, a Kędzierzyn twardo chce na giełdę

ABT
opublikowano: 26-01-2009, 00:00

Na początku lutego poznamy doradcę prywatyzacyjnego dla Tarnowa, Ciechu i Kędzierzyna.

Na początku lutego poznamy doradcę prywatyzacyjnego dla Tarnowa, Ciechu i Kędzierzyna.

Wkrótce ruszy kolejna prywatyzacja spółek branży chemicznej. Poprzednia próba zakończyła się fiaskiem. Obecnie państwowa Nafta Polska (NP) wybiera firmę, która doradzi jej przy łącznej sprzedaży akcji Zakładów Azotowych Kędzierzyn, Azotów Tarnów oraz Ciechu.

— Negocjacje jeszcze trwają. Na początku lutego powinniśmy już wyłonić doradcę — mówi Wiesław Skwarko, wiceprezes NP.

NP ma 49,08 proc. akcji Tarnowa i 80 proc. Kędzierzyna. Co prawda 36,7 proc. akcji Ciechu należy bezpośrednio do skarbu państwa, ale to Nafta zajmie się jego prywatyzacją. Wystawiana na sprzedaż trójka sama szykuje się do odkupienia od Orlenu zakładów Anwil (drugiego producenta nawozów azotowych i jedynego wytwórcy PCW w kraju). W tym celu utworzyła Polskie Konsorcjum Chemiczne.

NP trudno będzie uzyskać wysoką cenę za akcje chemicznej trójki. Wiadomo: kryzys. Tymczasem Kędzierzyn nie rezygnuje z giełdowych planów — w ręce inwestorów ma trafić do 50 proc. akcji.

— Planujemy debiut w drugim kwartale. Staramy się jak najszybciej przygotować sprawozdanie finansowe za ubiegły rok, by dołączyć je do prospektu — mówi Jacek Nowak, wiceprezes ZA Kędzierzyn.

Azoty chcą z parkietu zgarnąć nawet 500 mln zł. I kuszą zyskami.

— Spodziewamy się, że wyniki z 2008 r., szczególnie wynik netto, będą zbliżone do tych z 2007 r. — podkreśla Jacek Nowak.

2007 r. spółka może zaliczyć do udanych: skonsolidowany zysk netto sięgnął 119,7 mln zł (w 2006 r. 57, 7 mln zł) przy przychodach 1,67 mld zł.

— Kędzierzyn oparł się spowolnieniu, które nastąpiło w III i IV kw. 2008 r., dzięki m.in. dywersyfikacji produktowej oraz długofalowej polityce dystrybucyjnej — mówi Jacek Nowak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane