Naimski: LNG kupione przez Polskę 20-30 proc. tańsze od gazu z Rosji

opublikowano: 06-09-2019, 13:39

Minister Piotr Naimski powiedział, że zakontraktowane ostatnio przez Polskę LNG jest o 20-30 proc. tańsze niż gaz dostarczamy w ramach wieloletniego kontraktu z Rosji, informuje Reuters.

Naimski, pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, przypomniał w Radio Warszawa, że dostawy z Rosji odbywają się na zasadzie „take-or-pay”, co oznacza, że Polska musi płacić za gaz bez względu na to, czy go odbiera, czy nie.

Piotr Naimski
wideo PAP

- Jego cena jest całkowicie niekonkurencyjna – podkreślił. – Obecnie kontrakty podpisane przez PGNiG dotyczące dostaw LNG są o 20-30 proc. korzystniejsze niż rosyjski - dodał.

Reuters przypomina, że Polska otrzymała pierwszą dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA w 2017 roku. Ostatnio Venture Global LNG zgodziło się zwiększyć dostawy LNG dla PGNiG od 2023 roku o 1 mln ton rocznie i będą wynosiły 3,5 mln ton rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane