Najbardziej pożądana umiejętność (KOPNIAK KARIEROWY)

Pomaga uniknąć tarapatów w domu i w pracy, a świat pełen krzyku i bałaganu układa w znośną całość.

Podobno jedną z najcenniejszych wskazówek dla menedżerów jest powiedzenie im, aby nie chcieli być najmądrzejszymi osobami w pokoju, w którym przebywają. Bywa to trudne dla szefów przyzwyczajonych do władzy, piedestałów i posiadających przekonanie o swojej nieomylności czy doskonałości.  

Przezwyciężenie pokusy bycia tym „naj, naj” jest jednak ważne, bo jeśli masz poczucie, że kimś takim jesteś, to raczej zbyt wiele już się nie nauczysz lub po prostu wybrałeś sobie kiepskich współpracowników. Nie od dziś wiadomo, że lepiej otaczać się mądrzejszymi od siebie.  

Przejdźmy do sedna. Znalazłeś się już w pokoju i masz wokół mnóstwo osób. Nie chcesz być najmądrzejszy, ale chcesz być tym, który przyciąga najmądrzejszych i pozwala im rozwijać skrzydła, bo to korzystne także dla ciebie. Czego potrzebujesz w tym momencie? Najważniejszej, najtrudniejszej i najbardziej pożądanej umiejętności - musisz słuchać.  

Jeśli nie potrafisz słuchać to wypadniesz kiepsko na randce, a w biurze pozbawisz wszystkich innych chęci i zapału. Słuchanie oznacza szacunek do drugiego człowieka, uznanie, poważne traktowanie i profesjonalizm. Nie lubimy być niesłuchani, ale bywa, że sami nie staramy się słuchać innych.  

Słuchanie jest kluczowym elementem życia - gwarantem dobrych relacji i chyba najlepszym sposobem uczenia się. Innymi słowy wielkim, ale ciągle nieodkrytym do końca, zaniedbywanym i zapominanym skarbem człowieka.  

Dziennik „Financial Times” opublikował ostatnio przyjemny esej na temat „dyskretnej sztuki bycia dobrym słuchaczem”. Na koniec tekstu znajduje się kilka rad dla osób, które chcą szlifować w swoim życiu tę sztukę. Jeśli chcesz być dobrym słuchaczem, to musisz się skupić, przestać słuchać wybiórczo, czyli opanować niezauważalną na co dzień tendencyjność, która jest produktem mózgu i wykorzystać swoje oczy. Tak, wzrok pomaga w skutecznym słuchaniu.  

Żyjemy w kulturze hałasu i chaosu, coraz trudniej wyłuskać z rzeczywistości to, co naprawdę istotne, cenne i warte wysłuchania. Dlatego warto zamknąć usta, nie mieć zawsze ostatniego zdania, nie dyskutować zawsze i wszędzie, nie trollować w mediach społecznościowych, ale po prostu posłuchać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu