Najciekawsze dotacje dostępne w marcu

opublikowano: 02-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym miesiącu przedsiębiorcy mogą stanąć w szranki o unijne dofinansowanie m.in. na prace B+R, przełomowe technologie i kompetencje cyfrowe.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • W jakich konkursach dotacyjnych mogą startować przedsiębiorcy
  • Co sfinansują granty
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać unijne wsparcie

Ruszyły już konkursy z dotacjami dla firm z nowej perspektywy finansowej. W ofercie, oprócz naborów podobnych to programów dostępnych w poprzednim rozdaniu funduszy unijnych, są także zupełnie nowe konkursy z imponującymi budżetami.

Ścieżka SMART

Przedsiębiorcy mający plany badawcze i rozwojowe mogą startować w konkursie pod nazwą „Ścieżka SMART”. Oferuje ona kompleksowe finansowanie projektów, które obejmują m.in. działalność badawczo-rozwojową, wdrażanie innowacji, infrastrukturę B+R, cyfryzację, ekspansję zagraniczną i rozwój kompetencji pracowniczych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi nabór dla mikro, małych i średnich firm, natomiast Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – dla dużych spółek. W puli pierwszej rundy dla MŚP i dużych firm jest odpowiednio: ponad 4,4 mld zł i 667 mln zł. Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie mogą realizować projekty składające się z wybranych siedmiu modułów. Każde przedsięwzięcie musi zawierać obowiązkowy zakres inwestycji. W przypadku dużych firm będą to prace badawczo-rozwojowe, natomiast jeśli chodzi o MŚP – albo wspomniane prace, albo wdrożenia innowacji.

Kredyt technologiczny

W drugiej połowie marca wystartuje długo wyczekiwany przez przedsiębiorców nabór do „Kredytu technologicznego”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 23 marca do 31 maja. W puli jest 578 mln zł. Konkurs, który zorganizuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), jest przeznaczony dla przedstawicieli biznesu chcących włączyć do oferty nowe lub znacząco ulepszone produkty, procesy lub usługi. Tak jak w poprzedniej perspektywie finansowej, wsparcie przyjmie formę premii technologicznej. Będzie nią dotacja przeznaczona na spłatę części kapitałowej kredytu technologicznego. Przedsiębiorca zaciągnie go w banku kredytującym, współpracującym z BGK.

Kompetencje cyfrowe

Od czasu pandemii wielu przedsiębiorców szuka nowych sposobów sprzedaży i obsługi klientów, a także modeli biznesowych i dotyczących zarządzania pracownikami, którzy wykonują obowiązki służbowe w trybie zdalnym. Przedstawiciele biznesu chcący poznać narzędzia pomagające w prowadzeniu biznesu mogą wziąć udział w konkursie pod nazwą „Akademia Menadżera MŚP – kompetencje cyfrowe”. Dotacje pokryją koszty szkoleń i usług doradczych. Ich odbiorcami mogą być właściciele MŚP, kadra menedżerska, a także pracownicy, wobec których pracodawcy mają plany związane z awansem zawodowym. Usługi szkoleniowo-doradcze będą oferowane w ramach kilku projektów. Są to m.in. Menadżer 4.0, Akademia kompetencji menedżerskich w zakresie transformacji cyfrowej MŚP oraz E-liderzy. Nabory do każdego z projektów zakończą się 30 czerwca 2023 r.

Dostępność szansą na rozwój

W marcowej ofercie dotacyjnej są również granty dla przedsiębiorców, którzy inwestują w tzw. technologie asystujące i kompensacyjne, ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnościami. W konkursie pod nazwą „Dostępność szansą na rozwój” mogą startować zarówno mikro, małe i średnie firmy, jak również duże przedsiębiorstwa. Dostosowanie oferty MŚP do potrzeb osób z zaburzeniami percepcji i mobilności często nie wymaga dużych nakładów finansowych. Podczas szkoleń przedstawiciele biznesu dowiedzą się, jak tworzyć lub udoskonalać produkty i usługi dla osób z niepełnosprawnościami. Nauczą się uniwersalnego projektowania wyrobów, aby były one użyteczne dla wszystkich odbiorców. Beneficjenci konkursu będą mogli skorzystać także z usług doradczych.

Projekty B+R

Od połowy marca przedstawiciele biznesu będą mogli powalczyć o dofinansowanie na zaawansowane projekty badawczo-rozwojowe. NCBR prowadzi dwa konkursy dotacyjne: IPCEI oraz IPCEI wodorowy. Ich budżety wynoszą odpowiednio: 593 mln zł i 741 mln zł. Granty sfinansują przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia polityki gospodarczej Unii Europejskiej (ang. Important Projects of Common European Interest – IPCEI). W ramach pierwszego konkursu dofinansowane projekty mogą polegać na rozbudowie instalacji pilotażowych lub opracowaniu całkowicie nowej aparatury i urządzeń. W przypadku drugiego naboru przedsięwzięcia powinny dotyczyć technologii i systemów wodorowych. Chodzi m.in. o produkcję tego gazu, a także jego magazynowanie, transport i dystrybucję, jak również o wytwarzanie ogniw paliwowych. W obu konkursach dofinansowany projekt powinien składać się z dwóch etapów: działalności badawczej, rozwojowej i innowacyjnej oraz pierwszego zastosowania w przemyśle.

Energia z bioodpadów

Ponadto przedsiębiorcy mają szansę zdobyć dofinansowanie na budowę instalacji, które wykorzystują biogaz z odpadów do wytwarzania energii. W puli jest 1,5 mld zł. W konkursie pod nazwą „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” mogą startować małe, średnie i duże firmy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje wnioski o dofinansowanie do 30 czerwca przyszłego roku lub do wyczerpania budżetu konkursu. Granty sfinansują koszty inwestycji dotyczących budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i osadów ściekowych. Każdy beneficjent ma szansę na dotację sięgającą 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Przedsięwzięcia, które otrzymają finansowe wsparcie, powinny być zrealizowane do końca 2030 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane