Najdłuższa hossa świata poważnie zagrożona

Rynek byka na giełdzie malezyjskiej, trwający bez przekraczającej 20 proc. zniżki nieprzerwanie od ponad 7,5 roku, jest zagrożony za sprawą aferyw państwowym funduszu rozwojowym 1MDB.

Zobacz więcej

Kuala Lumpur

peternguyen11/Pixabay

Zataczający coraz szersze kręgi skandal wokół 1Malaysia Development Bhd. to tylko jedno, choć z pewnością najgłośniejsze, źródło kłopotów najdłużej trwającej obecnie hossy świata. Od kiedy na dnie krachu po upadku banku Lehman Brothers główny indeks giełdy w Kuala Lumpur znalazł się w październiku 2008 r. najniżej od czterech lat, wzrósł do tej pory o 103 proc., licząc w walucie lokalnej.

Choć były rynki, które w tym horyzoncie czasowym, wzrosły mocniej, to jednak tylko malezyjskiemu udało się od tej pory utrzymać nieprzerwanie w hossie, rozumianej jako trend wzrostowy, nie przerwany spadkiem głębszym niż 20 proc. i trwającym co najmniej 2 miesiące. Dystans, jaki główny wskaźnik giełdy w Kuala Lumpur dzieli od szczytu sprzed niespełna dwóch lat, pogłębił się do 14 proc., po tym jak w ubiegłym tygodniu skandal wokół 1MDB pogłębił się.

W sprawę domniemanego prania brudnych pieniędzy i sprzeniewierzenia należących do funduszu środków, w którą zamieszany jest premier Malezji Najib Razak, zaangażował się Singapur, po tym jak wcześniej własne śledztwo wszczęła Szwajcaria. To dalej ciąży na nastrojach wokół giełdy w Kuala Lumpur, po tym jak w ciągu ostatnich pięciu tygodni z krajowego rynku akcji odpłynęły kapitały zagraniczne na kwotę 3,9 mld USD. Tegoroczny wzrost gospodarczy będzie w Malezji najwolniejszy od siedmiu lat, po tym jak będąca eksporterem ropy netto gospodarka ucierpiała na trwającym od dwóch lat załamaniu cen surowca.

- Nie inwestujemy w Malezji. Inne rynki regionu mają lepsze perspektywy i fundamenty. Sprawa 1MDB z pewnością nie zachęca inwestorów do zainteresowania się Malezją – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Raymond Kong, zarządzający firmy inwestycyjnej One Asia Investment Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu