Najlepszy tydzień złota od czterech miesięcy

opublikowano: 27-12-2019, 08:37

Notowania złota zmierzają do zakończenia tygodnia największym wzrostem kursu od sierpnia.

Kurs złota utrzymuje się w piątek blisko siedmiotygodniowego maksimum pomimo wzrostów na azjatyckich rynkach akcji, rekordach na amerykańskich giełdach i rosnącemu przekonaniu o końcu wojny handlowej USA i Chin.

Kurs złota w kontraktach spot spadał o 0,1 proc. do 1509,42 USD za uncję na giełdzie w Singapurze po dojściu do 1514,09 USD, najwyższej wartości intraday, od 4 listopada. Od początku tygodnia złoto drożeje o 2,1 proc., najmocniej od 9 sierpnia. Na początku września kurs dochodził nawet do 1557,11 USD i był wówczas najwyższy od ponad sześciu lat.

Od początku roku złoto zdrożało o 18 proc. To skutek obniżania przez banki centralne stóp procentowych, a także wojny handlowej USA z Chinami, która zwiększyła popyt na tzw. bezpieczne przystanie. W ostatnim czasie sytuacja jednak się zmieniła. Fed zasygnalizował, że nie zmieni stóp w 2020 roku, a USA i Chiny porozumiały się w sprawie podpisania częściowej umowy handlowej.

- Słabnący dolar pomagał w zwyżkach cen metali szlachetnych, ale ten pojedynczy czynnik nie wyjaśnia takiego skoku – powiedziała Margaret Yang, analityczka CMC Markets Singapore. – Prawdopodobnie lepszym wyjaśnieniem jest szukanie okazji po tym jak kurs złota wydaje się szykować do technicznego odbicia po trzymiesięcznej konsolidacji – dodała.

Spośród innych metali, srebro taniało o 0,5 proc., pallad drożał o 0,3 proc., a platyna o 0,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane