Najstarsze na świecie biuro podróży potrzebuje 200 mln GBP, by przetrwać

opublikowano: 20-09-2019, 12:20

Brytyjski koncern Thomas Cook musi znaleźć dodatkowe 200 mln GBP finansowania, aby uspokoić pożyczkodawców i zapewnić przetrwanie najstarszej firmy turystycznej na świecie, informuje Reuters.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W zeszłym miesiącu Thomas Cook uzgodnił z chińskim akcjonariuszem Fosun i bankami kluczowe warunki planu dokapitalizowania w wysokości 900 mln GBP.

Thomas Cook, który zatrudnia 21 tys. osób w 16 krajach, ostrzegł w piątek, że może to oznaczać utratę wszystkich inwestycji przez akcjonariuszy.

Akcje Thomas Cook osiągnęły w piątek rano rekordowo niski poziom 3,4 pensa, co oznacza spadek o 16,1 proc.

- Oczekuje się, że dokapitalizowanie doprowadzi do znacznego osłabienia interesów dotychczasowych akcjonariuszy, co wiąże się ze znacznym ryzykiem braku poprawy sytuacji – oświadczyła firma.

Kredytodawcy żądają kolejnych 200 mln GBP w zabezpieczonych funduszach, mających wesprzeć firmę w trudnym dla branży turystycznej okresie zimowym.
- Firma prowadzi rozmowy z szeregiem interesariuszy w celu uzgodnienia ostatecznych warunków jej rekapitalizacji i reorganizacji. Obejmują one niedawny wniosek o dodatkowy kredyt w wysokości 200 mln GBP oprócz zapowiedzianego wcześniej dofinansowania w wysokości 900 mln GBP - poinformował Thomas Cook.

Thomas Cook, z którego wyjazdów wakacyjnych korzysta około 600 tys. klientów w Europie, zmaga się z konkurencją w popularnych destynacjach, wysokim zadłużeniem i niezwykle gorącym latem 2018 r., które w ostatniej chwili zmniejszyło liczbę rezerwacji.

Pierwotnie zakładano, że Chiński Fosun obejmie kontrolę nad brytyjską firmą kosztem jej innych akcjonariuszy. Fosun miał wyłożyć 450 mln GBP za co najmniej 75 proc. akcji Thomas Cook i 25 proc. udziałów jego linii lotniczej. Banki i wierzyciele brytyjskiej spółki mieli wyłożyć k 450 mln GBP za 75 proc. udziałów w linii lotniczej i do 25 proc. akcji Thomas Cook.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu