Największe umocnienie juana od marca

Juan umocnił się najbardziej od marca, co tłumaczone jest informacją, że bank centralny Chin sprawdza możliwość całkowitej wymienialności krajowej waluty, donosi The Financial Times.

W nocy z czwartku na piątek dolar osłabł o 0,6 proc. do 6,3205 juanów. To jeden z największych rajdów chińskiej waluty od 2005 roku, kiedy jej kurs przestał być sztywno wiązany z dolarem.

Zobacz więcej

Notowania USD/CYN w czwartrek i piątek

Umocnienie juana nastąpiło po tym, jak bank centralny Chin ogłosił, że pozwoli zagranicznym podmiotom otworzyć rachunki rozliczeniowe w juanach w krajowych instytucjach  finansowych. Przeprowadzi także test pełnej wymienialności juana w wolnej strefie ekonomicznej w Szanghaju. The Financial Times pisze, że te zmiany prawdopodobnie służą przygotowaniu Chin do wprowadzenia juana, czy renminbi, jak oficjalnie się nazywa, do systemu specjalnych praw ciągnienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W piątek rano bank centralny Chin ustalił referencyjny kurs wymiany juna na 6,3495 za dolara, co oznacza podwyżkę o 0,16 proc. W handlu popołudniowym juan umocnił się do 6,3174 za dolara i był najmocniejszy od 11 sierpnia, kiedy bank centralny Chin niespodziewanie go zdewaluował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Największe umocnienie juana od marca