Największy azjatycki przetarg zbrojeniowy w Indiach będzie wart ponad 5,5 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 16:41

Największy azjatycki przetarg zbrojeniowy w Indiach będzie wart ponad 5,5 mld USD. W jego ramach ten kraj chce pozyskać 126 nowoczesnych samolotów wielozadaniowych i technologię umożliwiającą przeniesienie ich produkcji do tego kraju - poinformował w piątek na stronie internetowej The Times of India.

Największy azjatycki przetarg zbrojeniowy w Indiach będzie wart ponad 5,5 mld USD. W jego ramach ten kraj chce pozyskać 126 nowoczesnych samolotów wielozadaniowych i technologię umożliwiającą przeniesienie ich produkcji do tego kraju - poinformował w piątek na stronie internetowej The Times of India.

    Zdaniem gazety, do tej pory indyjski resort obrony twierdził, że przetarg będzie miał wartość "do 5 mld USD". Urealnienie wartości przetargu jest, zdaniem gazety, efektem zmiany jego koncepcji.

    Według portalu analitycznego C4ISR Journal.com, Indie rozpisały międzynarodowy przetarg i zerwały praktycznie osiągnięte porozumienie z francuską firmą Dassault po to, aby pozyskać najnowocześniejszy samolot bojowy.

    Dassault bowiem praktycznie zakończył negocjacje z indyjskim państwowym koncernem lotniczym Hindustan Aeronautics w Bangalore. W zakładach tego koncernu miało zostać wyprodukowanych 120 samolotów Mirage-2000-5 Mk.2, przy tym sam proces transferu technologii, przygotowania produkcji i wprowadzenia pierwszych samolotów licencyjnych miał trwać 3 lata, licząc od 2007 roku. Francuzi zgodzili się nawet na ujawnienie kodów źródłowych do oprogramowania komputerów bojowych i nawigacyjnych samolotu. W ramach kontraltu miały być także zmodernizowane do standardu Mirage 2000-5, używane w hinduskich siłach powietrznych 42 samoloty Mirage 2000B i N.

    Tymczasem, według C4ISR Journal.com, Hindusi zerwali negocjacje i ogłosili przetarg międzynarodowy na pozyskanie 126 samolotów wielozadaniowych najnowszej generacji. Zapytanie ofertowe wysłano do eurokonsorcjum BAE System/Saab, produkującego samolot Saab JAS 39 Gripen, amerykańskich Lockheeda Martina, oferującego F-16 C/D (w wersji F-16 C/D Block 52+Advanced,a więc tej samej która wygrała przetarg w Polsce) i Boeinga, produkującego F-18 C/D, rosyjskiego konsorcjum MiG, oferującego MiG29SMT oraz Dassault.

    Jak poinformował portal Defense News, Dassault zdecydował się wziąć udział w indyjskim przetargu ze swoim najnowszym samolotem, wprowadzanym do francuskich sił powietrznych - Dassault Rafale i wycofać z oferty Mirage 2000-5 Mk.2, zamykając nawet linię produkcyjną tej maszyny.

    Defense News uważa, że postępowanie Hindusów spowodowane zostało doniesieniami o chińskich próbach pozyskania najnowszych lotniczych technologii militarnych m.in. od Izraela.

    Jak jednak twierdzi portal Armed Forces, rząd Indii otwierając przetarg stworzył sobie dodatkowe problemy. Nie zmodernizuje starszych samolotów Mirage 2000B i N do standardu Mirage 2000-5. W przetargu jeśli nawet pozyska najnowsze samoloty, to na pewno nie ich technologię i nie przeniesie produkcji do Indii.

    Armed Forces przypomina iż amerykańskie firmy z zasady nie przenoszą produkcji płatowców do kraju klienta, francuski Rafale jest tak nowoczesny, że Francuzi na pewno nie ujawnią jego technologii, tylko sprzedadzą gotowe płatowce i jednymi, którzy ewentualnie mogą się zgodzić na takie warunki, jakie wcześniej uzgodnił Hindustan Aeronautics z Dassault mogą być tylko rosyjskie konsorcjum MiG i eurokonsorcjum BAE System/Saab. Nie wiadomo jednak, czy w przetargu samoloty MiG-29SMT i JAS 39 Gripen pokonają konkurencję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane