Największy ETF złota notuje rekordowy napływ środków

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 24-01-2022, 17:34

SPDR Gold Shares, największy fundusz giełdowy oparty na złocie odnotował w miniony piątek (21.01) największy napływ środków od 2004 r. To byczy sygnał dla tego kruszcu, informuje Bloomberg.

fot. Bloomberg

Łączna wartość środków jaką tylko we wspomniany piątek inwestorzy przeznaczyli na zakup udziałów w SPDR Gold Shares wyniosła 1,63 mld USD. W ujęciu kwotowym piątkowy napływ netto wyniósł 27,6 ton.

Analitycy nie wykluczają, że w najbliższym czasie ten wynik może być jeszcze poprawiony.

Tak duży wzrost „popularności” złota ma miejsce przed ważnym posiedzeniem Fed, które zaplanowane jest na bieżący tydzień, po którym oczekuje się iż może zasygnalizować rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych w USA, choć do samej pierwszej od wybuchu pandemii zwyżki stawek może dojść w marcu.

Dodatkowymi impulsami wspierającym atrakcyjność złota i podbijającym jego wycenę jest wysokie ryzyko agresji Rosji na Ukrainę oraz spadek notowań bitcoina, choć rynek na razie nie wykazuje z nadmiernego korzystania z tych okazji.

Oceniamy jako bardzo zaskakujące, że cena złota nie skorzystała z solidnych napływów ETF – napisał w nocie do klientów Daniel Briesemann, analityk Commerzbank AG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane