Największy spadek rynku smartfonów w historii

opublikowano: 02-02-2018, 12:54
aktualizacja: 02-02-2018, 12:56

Globalny rynek smartfonów spadł o 9 proc. w ujęciu rocznym w ostatnim kwartale ubiegłego roku, najmocniej w historii, pisze The Guardian.

Globalne dostawy smartfonów spadły w czwartym kwartale z 438,7 mln do 400,2 mln, wynika z danych Strategy Analytics.  

- To największy spadek w ujęciu rocznym w historii smartfonów. Spadek globalnych dostaw jest spowodowany załamaniem na wielkim rynku chińskim, gdzie popyt spadł o 16 proc. w ujęciu rocznym z powodu wydłużenia okresu trzymania przez klientów starszych aparatów, zmniejszenia dopłat przez operatorów, a także braku nowych budzących zainteresowanie modeli – skomentowała Linda Sui, dyrektor w Strategy Analytics.

Najwięksi producenci smartfonów ratują się oferując droższe modele. Tak było w przypadku Apple, który sprzedał w minionym kwartale mniej iPhone’ów, ale ponieważ wzrosła ich średnia cena osiągnął rekordowy zysk.

The Guardian przypomina wypowiedź Mario Queiroza, wiceszefa Google ds. zarządzania produktami. Podkreślał on, że jakość zdjęć robionych przez smarftony jest już tak dobra, że uwaga klientów przesuwa się na inne  innowacyjne rozwiązania, które może zaoferować aparat.

Pomimo spadku w ostatnim kwartale rynek po raz pierwszy przekroczył liczbę 1,5 mld smartfonów dostarczonych do sprzedawców w 2017 roku. Oznacza to wzrost o 1,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2015 roku dynamika dostaw wynosiła jednak 12,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, the Guardian

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Największy spadek rynku smartfonów w historii