Największy sponsor kampanii „Leave” stracił ćwierć mld funtów. „Nie żałuję”

Peter Hargreaves, który wsparł kampanię za brexitem największą spośród wszystkich sponsorów kwotą, nie żałuje swojego zaangażowania nawet mimo ogromnych strat, jakich doświadczył.

Peter Hargreaves
Zobacz więcej

Peter Hargreaves Bloomberg

Brytyjski magnat finansowy Peter Hargreaves, który wspomógł kampanię za wyjściem z Unii Europejskiej kwotą 3,2 mln GBP, stracił w pierwszych dniach po referendum 253 mln GBP. Właśnie o tyle w ciągu pierwszych czterech sesji zmniejszyła się wartość posiadanego przez niego 32-procetnowego pakietu akcji grupy finansowej Hargreaves Lansdown (za sprawą jednoczesnego załamania notowań funta jego majątek wyrażony w dolarze stopniał jeszcze mocniej, bo aż o 620 mln USD). Miliarder, który sfinansował wysłanie do 15 mln osób listu wzywającego do głosowania za brexitem, twierdzi jednak, że nie żałuje swojego zaangażowania.

- Nie zrobiłem tego dla własnego zysku. Uważałem, że będzie to najlepsze rozwiązanie dla Wielkiej Brytanii – powiedział Peter Hargreaves dziennikowi „The Guardian”.

Według niego gwałtowne osłabienie funta będzie korzystne dla tych brytyjskich korporacji, które osiągają przychody w innych walutach. Obecną sytuację porównał z rokiem 1992, kiedy wypadnięcie funta z mechanizmu ERM wsparło koniunkturę w Wielkiej Brytanii.

- Wówczas powstaliśmy jak Feniks z popiołów i do 1997 r. mieliśmy nadwyżkę handlową i zrównoważony budżet. Dlaczego tym razem miałoby być inaczej? Nagle Wielka Brytania jest dużo bardziej konkurencyjna, nawet jeśli obłożą nas cłami – zapewniał Peter Hargreaves.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, independent.co.uk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Największy sponsor kampanii „Leave” stracił ćwierć mld funtów. „Nie żałuję”