Największy szwedzki fundusz emerytalny traci 2 mld USD przez kryzys bankowy w USA

Bloomberg, MD
opublikowano: 21-03-2023, 19:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szwedzki fundusz emerytalny Alecta stoi w obliczu 2 mld USD strat, bo był jednym z największych akcjonariuszy dwóch upadłych ostatnio amerykańskich banków i jednego, który doświadczył potężnej przeceny, informuje Bloomberg.

Największy szwedzki fundusz emerytalny właśnie sprzedał wszystkie posiadane akcje w amerykańskim banku First Republic ponosząc na tej inwestycji 7,5 mld SEK (728 mln USD) straty. Wcześniej informował, że spodziewa się straty 8,9 mld SEK na inwestycji w upadły niedawno Silicon Valley Bank i 3,2 mld SEK straty na inwestycji w zamkniętym przez regulatora Signature Banku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg pisze, że Alecta, której swoje oszczędności powierzyło ok. 2,6 mln Szwedów, jest na tyle duża, że poradzi sobie ze stratami finansowymi. Gorzej z opinią. Wiadomość o stratach w USA wywołała niezadowolenie w Szwecji. Krytycy przypominają, że fundusz niedawno sprzedał akcje krajowych Svenska Handelsbanken i Swedbanku, bo wolał zainwestować pieniądze w niszowe banki w USA.

Zarządzająca 1,8 bln SEK aktywów Alecta ogłosiła, że sprawdzi jak przebiegał proces inwestycyjny.

- Jest oczywiste, że to nasza wielka porażka jako inwestorów – powiedział prezes Magnus Billing. – Musimy wyciągnąć z tego jakąś naukę i podjąć adekwatne działania – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane