Nasdaq skutecznie opiera się presji Fed

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-06-2021, 22:19

W gronie trzech najważniejszych indeksów na amerykańskich giełdach jedynie wskaźnik rynku technologicznego Nasdaq nie uległ „presji” ze strony Fed, którego organ FOMC po zakończeniu w środę dwudniowego posiedzenia doprowadził do pogorszenia nastrojów na parkietach przedstawiając zaskakująco „jastrzębie” stanowisko.

fot. Bloomberg

Sprzedający całkowicie zdominowali indeks największych blue chipów Dow Jones IA, zaś wskaźnik szerokiego rynku S&P500 próbował flirtować z zielonym odcieniem, co mu się jednak nie udało dowieźć do zamknięcia.

Ostatecznie na zamknięciu sesji DJ IA zniżkował o 0,62 proc. S&P500 spadał o 0,04 proc. Rajd na północ kontynuował Nasdaq zyskując 0,87 proc. i zamykając się tuż poniżej ostatniego rekordu.

Pozytywne nastawienie inwestorów do walorów spółek technologicznych mogło nieco zaskakiwać zważywszy na fakt, że w dużej mierze ich „lepsze” wyniku są skorelowane z niskimi stopami procentowymi. Zaostrzenie polityki monetarnej czego nie wykluczył FOMC powinno więc tym bardziej napędzić podać w tym segmencie rynku. I na to właśnie wskazywały przedsesyjne spadki. Rynek kasowy zweryfikował jednak całą sytuację i inwestorzy podbijali wyceny akcji takich gigantów jak Apple, Microsoftu czy Amazona. Wpłynęły na to założenie, że mocne, a co najważniejsze trwałe, ożywienie gospodarcze w dłuższej perspektywie zwiększy popyt na ich produkty i świadczone usługi.

W czwartek na parkiet dotarła nowa porcja danych makroekonomicznych. Nieoczekiwaną zwyżką zaskoczyła liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w zeszłym tygodniu. Znów przebiła poziom 400 tys. Eksperci oceniają ten wzrost jako przejściowy oczekując, że do końca roku stopa bezrobocia spadnie poniżej 5 proc.

Drugi miesiąc z rzędu odnotowano też spadek indeksu Philly Fed, który obrazuje koniunkturę wytwórczą w regionie Pensylwanii, New Jersey i Delaware, jednym z najważniejszych regionów gospodarczych w USA.

Z kolei odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających koniunkturę opracowywany przez Conference Board okazał się zgodny z oczekiwaniami, notując w maju 1,3 proc. wzrost.

Spośród notowanych spółek warto wspomnieć o mocnej zwyżce kursu akcji Nvidii. Broker Jefferies podwyższył cenę docelową papierów producenta układów graficznych uzasadniając swoją decyzją lepszymi perspektywami związanymi z biznesem w chmurze i licencjami.

Bardzo mocna przecena stała się udziałem walorów CureVac. Momentami zniżkowały one o ponad 40 proc. po informacji, że opracowana przez spółkę szczepionka przeciw Covid-19 nie jest tak skuteczna jak zakładano, co rodzi pytanie i kontynuacje badań nad nią.

Korekta na rynku surowcowy, gdzie taniała m.in. ropa, miedź i złoto implikowała większą podaż na akcjach czołowych koncernów wydobywczych i energetyczno-paliwowych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane