Naspers może sprzedać Allegro

MZAT, KAJ
opublikowano: 14-01-2015, 18:15

Właściciel Allegro porządkuje portfel. Przy okazji pojawiły się spekulacje o możliwej sprzedaży flagowego serwisu.

W polskim e-handlu szykuje się wielka transakcja. Tak przynajmniej twierdzą anonimowe źródła Reutersa, który podał w środę, że południowoafrykański koncern Naspers szykuje się do sprzedaży aktywów w Polsce, w tym Allegro, największej platformy handlowej w polskiej sieci. Według szacunków branżowych Allegro odpowiada za połowę całkowitej sprzedaży polskiego rynku e-commerce, wycenianej na około 30 mld zł.

- Nie komentujemy plotek – ucina Paweł Klimiuk, rzecznik Grupy Allegro.

Spekulacje o możliwej sprzedaży Allegro pojawiły się wkrótce po ogłoszeniu przejęcia należącej od 2009 do Naspersa grupy Bankier.pl przez Bonnier Business Polska (wydawcę „Pulsu Biznesu”). Trwa też wewnątrzgrupowy proces przeniesienia części udziałów e-sklepu Agito.pl do współwłaściciela eMag, czyli głównego serwisu sprzedażowego grupy w Rumunii.

Reuters jako potencjalnych kupców Allegro wymienia Onet.pl (kontrolowany przez Ringier Axel Springer) i grupę Wirtualna Polska, której udziałowcami są twórcy portalu O2 i fundusz Innova.

- Jeśli oferta będzie na stole, to na pewno na nią spojrzymy - mówi Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

Jeden z właścicieli z dużej spółki internetowej zastanawia się, czy Naspers będzie chciał sprzedać cały biznes w Polsce w jednym pakiecie, czy może poszatkuje go na poszczególne spółki. Jeśli w grę wchodziłaby sprzedaż całości, to Allegro, którego EBITDA - według nieoficjalnych informacji - przekracza 0,5 mld zł, wyceniane byłoby na ponad 5 mld zł. Jednak jeden z menedżerów Allegro informacje Reutersa podsumowuje śmiechem i propozycją:

- Najlepiej niech pan napisze, że Bonnier, po Bankierze, kupuje także Allegro - mówi.

Naspers kupił grupę Allegro – która skupia dziś ponad 100 serwisów e-commerce’owych w Europie Środkowej i Wschodniej – w 2008 r., wydając na nią 946 mln GBP. W Polsce do południowoafrykańskiego koncernu należą jeszcze takie marki, jak m.in. Ceneo.pl, PayU czy OLX. Według Reutersa koncern, który zaczynał od prasy i płatnej telewizji, ale dziś zarabia głównie w internecie, może sprzedać Allegro, bo spółka jest już „dojrzała", a pieniądze można zainwestować na szybciej rosnących rynkach. W listopadzie Naspers – który, z wyceną na poziomie 60 mld USD jest największą spółką na afrykańskich giełdach - komunikował, że zamierza wydać 1,65 mld USD na przejęcia i rozwój w segmencie internetowym. Od niedawna rozwija m.in. działalność joint-venture z norweskim Schibstedem w Brazylii, Indonezji, Tajlandii i Bangladeszu, inwestuje też w Chinach. Naspers w listopadzie podał, że przez sześć miesięcy jego przychody z segmentu e-commerce sięgnęły 12 mld randów, czyli około 3,8 mld zł. To o 43 proc. więcej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT, KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu