NB: Dalszy spadek inflacji bazowej

opublikowano: 23-04-2010, 10:54

Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 8,7% r/r wobec wzrostu o 0,1% miesiąc wcześniej, silnie powyżej konsensusu prognoz (4,1%). Tym samym, po dwóch miesiącach bardzo słabych odczytów, dynamika sprzedaży detalicznej powróciła do kształtującego się pod koniec ub.r. trendu wzrostowego (analogiczną sytuację można zaobserwować w przypadku danych o  płacach).

Widzimy co najmniej trzy przyczyny tego zjawiska. Pierwsza, najbardziej trywialna, to dodatnia różnica w liczbie dni roboczych w porównaniu z marcem 2009 r. (wpływ rzędu 1 pkt. proc.). Druga to przesunięcie części zakupów związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadały na pierwszą niedzielę kwietnia, na marzec (rok temu Wielkanoc wypadała tydzień później). Sygnalizuje to znacząca poprawa dynamiki sprzedaży w takich kategoriach towarów jak żywność i napoje (wzrost o 7,1% r/r wobec spadku o -4,9% r/r w lutym). Trzecia, najbardziej chyba istotna przyczyna, to wygaśnięcie „efektu mroźnej zimy”, zaniżającego wzrost sprzedaży w pierwszych dwóch miesiącach roku. Z tą przyczyną wiążemy silne odbicie w sprzedaży sprzętu RTV i AGD (wzrost o 17,2% r/r i aż o 50% m/m wobec spadku o 15,7% miesiąc wcześniej), a także powrót dynamiki sprzedaży samochodów powyżej zera (do 3,8% r/r wobec -12,8% r/r miesiąc wcześniej). 

Dzisiejsze dane, w zestawieniu z ostatnimi danymi o produkcji przemysłowej i o zatrudnieniu, stanowią silny argument wspierający tezę o rosnącej aktywności polskiej gospodarki. Utrzymujemy nasze prognozy wzrostu PKB na poziomie 3,1% r/r w Q1 ’10 i 3,5% w całym 2010 r. Jak na razie, wzrost aktywności polskiej gospodarki następuje w dezinflacyjnym otoczeniu, któremu sprzyja aprecjacja złotego. Z tego powodu nie spodziewamy się, by RPP miała podnieść stopy wcześniej niż na przełomie 2010 i 2011 r.

Radosław Cholewiński
Główny ekonomista Noble Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Handel / NB: Dalszy spadek inflacji bazowej