"New York Times": Benedykt XVI może wywołać "nową reformację"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-05-2005, 19:19

Niezadowolenie katolików z zakazu sztucznego zapobiegania ciąży może doprowadzić do "nowej reformacji" w Kościele katolickim - pisze czołowy publicysta "New York Timesa", Nicholas D. Kristoff.

Niezadowolenie katolików z zakazu sztucznego zapobiegania ciąży może doprowadzić do "nowej reformacji" w Kościele katolickim - pisze czołowy publicysta "New York Timesa", Nicholas D. Kristoff.

    Autor opisuje jak w Brazylii, największym katolickim kraju Ameryki Łacińskiej, kobiety masowo nie przestrzegają kościelnego zakazu sztucznej antykoncepcji i popierane są w tej sprawie przez szeregowych księży.

    "Tu w Ameryce Łacińskiej niektórzy katolicy mają zwięzłe ostrzeżenie pod adresem papieża Benedykta XVI: jeżeli Kościół nie zmieni kursu, będzie bliski popełnienia samobójstwa" - pisze Kristoff w korespondencji z Sao Paulo w Brazylii.

    "Ameryka Łacińska czuje się czasem jak Wittenberga Marcina Lutra w 1517 r., u progu Reformacji. Istnieje rosnąca przepaść między wieloma niezależnie myślącymi katolikami i zwykłymi księżmi, a kardynałami i papieżem" - czytamy w artykule.

    Publicysta przypomina, że w czasie pontyfikatu Jana Pawła II znacznie wzrosła w Ameryce Łacińskiej liczba protestantów.

    Przyznaje jednak, że szerzą swoje wpływy zwłaszcza Kościoły i sekty fundamentalistyczne, stawiające swym członkom jeszcze surowsze wymagania moralne niż Kościół katolicki, co sugeruje, że nie jego konserwatyzm jest przyczyną utraty wiernych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "New York Times": Benedykt XVI może wywołać "nową reformację"