Nie tylko rodzice, ale i osoba bliska z prawem do urlopu na opiekę nad dzieckiem

PAP
06-12-2008, 09:09

Sejm przyjął w nocy z piątku na sobotę poprawkę Senatu do noweli Kodeksu pracy, zgodnie z którą osoba bliska wskazana przez samotnego rodzica do opieki nad dzieckiem będzie miała prawo do  2-tygodniowego urlopu na warunkach urlopu ojcowskiego.

Prawo to ma przysługiwać do momentu ukończenia przez dziecko 1 roku życia.

Sejm poparł także rozwiązanie zakładające, że pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), ma prawo do urlopu od 20 do 37 tygodni. Jego czas będzie uzależniony od liczby dzieci.

Według noweli rodzicom adopcyjnym będzie przysługiwało 20 tygodni urlopu w przypadku przyjęcia jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku przyjęcia dwojga dzieci, 33 tygodnie w przypadku trojga, 35 w przypadku czworga i 37 w przypadku przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

W myśl noweli urlopy macierzyńskie, choć dłuższe, będą składały się od 2010 r. z części obligatoryjnej (20 tygodni) i fakultatywnej, która docelowo, w 2014 r. ma wynieść 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 8 przy wieloraczkach.

Ustawa wprowadza tzw. urlopy tacierzyńskie, docelowo wynoszące 2 tygodnie, czyli fakultatywną część urlopu przysługującą tylko ojcom - jeśli mężczyzna go nie wykorzysta, przepada.

Nowelizacja wprowadza także 12-miesięczny okres ochronny przed zwolnieniem dla pracowników, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie decydują się na urlop wychowawczy, tylko na pracę w skróconym wymiarze.

Ustawa daje również możliwość wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz finansowanie z tego funduszu opieki nad dziećmi przebywającymi w tych placówkach

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie tylko rodzice, ale i osoba bliska z prawem do urlopu na opiekę nad dzieckiem