Nie zapłaciłeś – strzeż się fiskusa

MONIKA ANTOS
opublikowano: 12-02-2013, 00:00

Początek 2013 r. przywitał nas tzw. trzecią ustawą deregulacyjną, która wprowadziła szereg zmian w rozliczeniach z urzędem skarbowym, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców.

Zmianie uległy przede wszystkim zasady zaliczania nieuregulowanych należności do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z nową regulacją, przedsiębiorca, który w terminie 30 dni nie zapłacił faktury, ma obowiązek pomniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę, na jaką opiewa (przy terminie płatności dłuższym niż 60 dni, pomniejszenia kosztów dokonuje się z upływem 90 dni). Przedsiębiorca ma prawo ponownego zaliczenia tej należności do kosztów uzyskania przychodów dopiero w miesiącu, w którym faktura została faktycznie zapłacona.

Ustawa deregulacyjna wprowadziła również zmiany w zakresie odprowadzania podatku VAT. Do tej pory dłużnicy zobowiązani byli do korygowania podatku VAT dopiero po otrzymaniu od wierzyciela zawiadomienia o zamiarze skorzystania z „ulgi za złe długi”. Obecnie dłużnik, niezależnie od tego, czy wierzyciel będzie chciał skorzystać z tego uprawnienia, zobowiązany jest do skorygowania deklaracji, jeżeli nie ureguluje danego zobowiązania w terminie 150 dni. Co więcej, niezastosowanie się do tego obowiązku spowoduje naliczenie przez fiskusa dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30 proc. kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur, które nie zostały skorygowane.

Ustawa wprowadziła również ułatwienia dla wierzycieli. Po pierwsze mogą oni skorzystać z „ulgi za złe długi”, nie po upływie 180 dni, jak dotychczas, ale już po 150 dniach. Po drugie, wierzyciel nie ma obowiązku powiadamiania dłużnika o fakcie skorzystania z tego odliczenia. Tym samym, jeżeli należność nie zostanie uregulowana po 150. dniu, wierzyciel ma prawo do skorygowania podstawy opodatkowania o podatek VAT, wynikający z niezapłaconej faktury.

Ustawa wprowadziła również w stosunku do tzw. małych podatników, tj. przedsiębiorców, których roczne obroty nie przekraczają 1,2 mln EUR, tzw. pełną metodę kasową. Według poprzednich przepisów, przedsiębiorca mógł się wstrzymać z odprowadzeniem podatku VAT do czasu zapłaty faktury przez kontrahenta, jednak nie dłużej niż 90 dni od daty wykonania usługi lub wydania towaru. Obecnie mali podatnicy mają obowiązek odprowadzenia podatku VAT dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za fakturę, pod warunkiem że przedmiotem transakcji jest dostawa towarów lub świadczenie usług oraz fakt, że kontrahent jest również podatnikiem VAT.

Powyższe regulacje mają się przyczynić do zdyscyplinowania dłużników, jednak pozwalają również na zmniejszenie obciążeń podatkowych dla wierzycieli. Przenoszą one niejako ciężar niewypłacalności danego kontrahenta z wierzyciela na skarb państwa, który posiada lepsze możliwości egzekwowania swoich należności, w szczególności publicznoprawnych. Według ustawodawcy zmiany te powinny przyczynić się również do podniesienia zdolności kredytowej przedsiębiorców i przyspieszyć ich rozwój.

MONIKA ANTOS

kancelaria Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MONIKA ANTOS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nie zapłaciłeś – strzeż się fiskusa