Niekorzystny dla hossy sygnał z Chin (WYKRES DNIA)

Na chińskim rynku obligacji doszło do odwrócenia krzywej rentowności, co zwykle jest interpretowane jako zapowiedź końca giełdowej hossy, zauważa „Financial Times”.

Od kwietniowego szczytu do dna z ubiegłego tygodnia chiński wskaźnik Shanghai Composite zniżkował o 8,4 proc. To może być początek końca trwającej od stycznia 2016 r. hossy w Państwie Środka, co byłoby złą informacją także dla globalnych rynków.  Wszystko przez odwrócenie krzywej rentowności na chińskim rynku obligacji, sygnał zauważony przez „Financial Times” na profilu twitterowym.

Zwykle rentowności obligacji o dłuższych terminach zapadalności są wyższe niż krótszych, co ma związek z rekompensatą za ryzyko dłuższego zamrożenia kapitału. Przeciwna sytuacja, czyli odwrócenie krzywej rentowności, zwykle oznacza presję na wzrost rentowności obligacji, a tymczasem wzrost krótkoterminowych stóp procentowych jest głównym czynnikiem odwrócenia cyklu koniunkturalnego i zakończenia giełdowej hossy.

Tym razem obligacyjny sygnał to jednak w nie tyle efekt przegrzewania się gospodarki, co skutek działań Ludowego Banku Chin. Instytucja próbuje ograniczyć dźwignię w systemie finansowym oraz zapobiec coraz bardziej złożonym powiązaniom między bankami komercyjnymi. Wskutek zaostrzania regulacji banku centralnego, co miało ograniczyć finansowane długiem ryzykowne inwestycje, rentowności papierów dłużnych silnie rosły już od października. Bank także wycofywał z systemu finansowego płynność (od początku roku w operacjach otwartego rynku wycofał płynność opiewającą łącznie na 925 mld USD).

- Te regulacje miały skłaniać banki do ograniczenia nowych inwestycji pozabilansowych oraz do stopniowego zamykania wcześniejszych pozycji – komentował Hao Hong, szef analiz w firmie doradczej Bocom International.

Zdaniem analityków mimo kampanii banku Chin kredytowanie realnej gospodarki będzie jednak stabilnie rosło. Przed jesiennym kongresem partii komunistycznej władze będą dążyć do zrealizowania celu wzrostu gospodarczego, zauważa „Financial Times”. To daje nadzieję, że tym razem odwrócenie krzywej rentowności nie zakończy cyklu w gospodarce i na rynku akcji.

„Tendencje w realnej gospodarce nie uzasadniają znacznego wzrostu rentowności. Za ostatnimi wahaniami rentowności po części stały nie do końca racjonalne czynniki” – oceniał w raporcie Ming Ming, główny analityk rynku obligacji w biurze Citic Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, ft.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Niekorzystny dla hossy sygnał z Chin (WYKRES DNIA)