Niemal rekordowy wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ
opublikowano: 12-01-2023, 10:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wczoraj na rynku ropy naftowej w końcu pojawiło się nieco więcej optymizmu. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI powróciły do okolic 77,50 USD za baryłkę, a cena ropy Brent dotarła do niemal 83 USD za baryłkę.

Dzisiejsza sesja dla ropy naftowej może być nerwowa, bowiem sytuacja na rynku tego surowca w dużym stopniu zależy od nastrojów na szerokim rynku finansowym. A te będą z kolei uzależnione od dzisiejszego odczytu inflacji w Stanach Zjednoczonych. Obecnie nastroje są dobre – inwestorzy oczekują niższej inflacji, która mogłaby skłonić Fed do łagodniejszego podejścia do polityki monetarnej w USA. Niemniej, niezależnie od odczytu, może czekać nas sesja o dużej zmienności.

Optymizm na rynku ropy jest podsycany także przez nadzieje na wzrost popytu na ropę naftową w Chinach. Obecnie kraj ten uzupełnia zapasy tego surowca przed obchodami Nowego Roku Księżycowego, które rozpoczynają się 22 stycznia br. Niemniej, ten efekt może być krótkotrwały, a jeśli sytuacja gospodarcza w Chinach będzie się pogarszać, to i tak będzie wywierać negatywny wpływ na ceny ropy w późniejszych miesiącach.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Istotną informacją wczoraj, która jednak została przyćmiona przez rynkowy optymizm, był niemal rekordowy wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Departament Energii podał bowiem, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły aż o 18,96 mln baryłek. To największy tygodniowy wzrost zapasów od lutego 2021 roku i trzeci największy tygodniowy wzrost zapasów w historii.

Ceny ropy zanurkowały tuż po publikacji tego odczytu (zwłaszcza, że jeszcze na początku tygodnia oczekiwano spadku zapasów o ponad 2 mln baryłek i dopiero raport API skorygował te oczekiwania), jednak później powróciły do zwyżek. Zwyżka ta bowiem wynika głównie ze spadku aktywności rafinerii po śnieżycach, które niedawno nawiedziły USA. Nie zmienia to faktu, że duży wzrost zapasów benzyny sugeruje, że popyt na paliwa w USA jest słaby, co negatywnie powinno przekładać się na ceny ropy w kolejnych miesiącach.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane