Niemcy: 60 proc. Mittelstand deklaruje odporność na brexit

opublikowano: 11-10-2019, 12:52

Niemiecki bank rozwoju KfW przeprowadził badanie, z którego wynika, że ok. 60 proc. małych i średnich niemieckich firm nie obawia się negatywnych konsekwencji dla nich spowodowanych przez tzw. twardy brexit, informuje Reuters.

KfW przeprowadził w okresie 11-23 września badanie wśród ok. 2 tys. firm z rocznymi przychodami do 500 mln EUR. Tylko ok. 25 proc. spodziewa się negatywnego wpływu brexitu bez umowy na ich działalność.

- Krótko przed możliwym „twardym” brexitem niemieckie Mittelstand w większości są spokojne. Jest on powodem do obaw tylko dla małego odsetka firm – powiedziała Jennifer Abel-Koch, ekonomistka KfW.

Z badanie wynika także, że 15 proc. niemieckich firm usługowych związanych z eksportem, jak firmy prawne, podatkowe, czy konsultingowe, oczekuje korzyści wynikających z „twardego” brexitu.

Małe i średnie niemieckie firmy raczej nie czynią przygotowań związanych z możliwością wyjścia 31 października Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. 4 na 5 przyznały, że nic nie zrobiły w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy