Niemcy ciągle rosną

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 25-11-2010, 08:58

Irlandzki rząd przedstawia propozycje oszczędności budżetowych, a po obu stronach Atlantyku mamy bardzo dobre dane makroekonomiczne. W konsekwencji obserwujemy lekką poprawę nastrojów na rynkach, choć nawet w tych okolicznościach euro nie jest w stanie odrabiać strat wobec dolara. Dziś w USA święto dziękczynienia.

Rynki akcji – świetne dane makro

Niemiecki indeks Ifo – najważniejszy indeks koniunktury w Niemczech, jeśli nie dla całej strefy euro, nie przestaje negować praw fizyki. Konsensus rynkowy od dłuższego czasu zakłada spadek tego indeksu, jako oznakę słabnięcia tempa wzrostu u naszych zachodnich sąsiadów (wskutek wygasania odbudowy zapasów i odbicia w międzynarodowym handlu), tymczasem indeks nieprzerwanie rośnie. W listopadzie indeks wzrósł do poziomu 109,3 pkt. – to rekordowy poziom tego (sporządzanego od początku 1991 roku) indeksu! Sytuację potwierdza macierz koniunktury sporządzana przez Instytut, pokazująca, iż tak silny boom nie był jeszcze notowany w niemieckiej gospodarce. To niezwykle dobra wiadomość dla strefy euro – dobra koniunktura w jej sercu może pomóc przezwyciężyć obecne problemy, choć nie oznacza to, iż w krótkim okresie ich skala nie wzrośnie. Rekordowy Ifo to także dobra wiadomość dla polskiej gospodarki.   


Dane z USA na pozór były mieszane: silny spadek zamówień na dobra trwałe i mniej nowych bezrobotnych. Zamówienia obniżyły się aż o 3,4% m/m, jednak rewizji poddano dane z poprzedniego miesiąca, kiedy zamówienia wzrosły o 5% m/m. Dane o zamówieniach są bardzo zmienne i odczyt za październik jest w dużym stopniu korektą wrześniowego wzrostu (który m.in. stał za rewizją w górę PKB za Q3). Tymczasem w danych z rynku pracy widać systematyczną poprawę. Liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych wyniosła tylko 407 tys., zaś czterotygodniowa średnia ruchoma 436 tys. – to najmniej odpowiednio o lipca i sierpnia 2008 roku, kiedy sytuacja na amerykańskim rynku pracy zaczynała ulegać wyraźnemu pogorszeniu. To kolejny pozytywny sygnał z rynku pracy świadczący o przereagowaniu ze strony Fed, czego sygnałem jest wzrost rynkowych stóp procentowych (rentowność 10-latki powróciła powyżej 2,9%, stawki kontraktów FRA18x24 wzrosły wczoraj o prawie 20 bp), a może za tym pójść dalsze umocnienie dolara (nie tylko na EURUSD, gdzie jednak w ostatnim czasie obserwujemy przede wszystkim słabość euro a nie siłę dolara). Lepsze okazały się listopadowe nastroje konsumentów, słabsza zaś sprzedaż nowych domów. Generalnie październikowe dane z rynku mieszkaniowego w USA są jednymi z najgorszych od początku kryzysu, jednak jak wielokrotnie podkreślaliśmy, trudno oczekiwać, aby ten segment gospodarki był lokomotywą ożywienia, zwłaszcza po wygaśnięciu ulg podatkowych.


Dobre dane makro pomogły wyraźnie rynkom akcji, które póki co skutecznie bronią się przed większą korektą. Należy pamiętać jednak, iż dziś mamy dzień bez sesji w USA, jutro zaś handel jest skrócony. Dobre dane mogły zatem posłużyć przede wszystkim jako pretekst do odreagowanie, m.in. pierwszej reakcji na koreański incydent. W średnim terminie koniunktura na rynkach akcji będzie mimo wszystko determinowana przede wszystkim sytuacją w Europie.   

EURUSD – jedynie zatrzymanie

Poprawa nastrojów oznaczała zatrzymanie spadków na EURUSD, ale euro nie było w stanie odrobić strat, co jest sygnałem jego słabości. Jak już podkreślaliśmy, moment zatrzymania nie jest przypadkowy – jest to szczyt z sierpnia (1,3334). Wczoraj notowania pokonały ten poziom, co doprowadziło do krótkotrwałej silnej wyprzedaży euro, jednak potem notowania nieco odbiły i obecnie czekamy na bardziej wyraźny sygnał. Jeśli spadki przyspieszą przed weekendem, będzie to potwierdzenie realizowania dużej fali trzeciej, mogącej prowadzić parę znacznie niżej. Nie można wykluczyć jednak próby odbicia w ramach korekty nieregularnej i przyspieszenia spadków dopiero po jej zakończeniu. Sytuację tę na bieżąco będziemy opisywać w pulsie rynku na www.xtb.pl. 


W kalendarzu – święto i polskie dane

Amerykanie mają długi weekend, co oznacza, iż rynki koncentrować się będą na wydarzeniach w Azji i Europie, choć intensywność handlu – zwłaszcza na rynkach akcji – może być mniejsza. W Polsce o godz. 10.00 poznamy dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu (konsensus rynkowy to 8,4% i 11,5%).

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane