Niemcy: drugi dzień strajku ws. podwyżek i skrócenia czasu pracy

opublikowano: 01-02-2018, 11:12
aktualizacja: 01-02-2018, 11:13

Pracownicy niemieckiego przemysłu drugi dzień strajkują domagając się podwyżek wynagrodzeń i zmniejszenia ilości godzin pracy w tygodniu, informuje Reuters.

Związek IG Metall ogłosił strajk, który ma trwać do piątku. Akcja ma już wpływ na największe zakłady działające w Niemczech, m.in. Volskwagena i Forda. Strajkujący domagają się wzrostu wynagrodzeń o 8 proc. w okresie 27 miesięcy dla 3,9 mln pracowników przemysłu Niemiec. Żądają również przyznania pracownikom prawa do redukcji godzin w tygodniu pracy z 35 do 28 na okres dwóch lat jeśli potrzebują czasu na opiekę nad dziećmi, a także starszymi i chorymi członkami rodzin.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że to pierwsza akcja IG Metall w  sprawie zmiany godzin pracy od trwającego siedem tygodni strajku w 1984 roku, który ostatecznie doprowadził do zmniejszenia ilości godzin pracy w tygodniu z 40 do 35.

Według IG Metall, w środę jego akcja spowodowała, że  nie pracowało 68 tys. ludzi zatrudnionych w 80 firmach, m.in. MAN i ZF Friedrichshafen. Związek szacuje, że liczba zakładów gdzie dojdzie strajków wzrośnie do piątku do 260.

Instytut DIW szacuje, że strajk może kosztować firmy łącznie 62 mln EUR dziennie w postaci utraconych przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu