Niemcy: inwestorzy w piramidzie finansowej mogli stracić 87 mln EUR

opublikowano: 09-02-2018, 08:12
aktualizacja: 09-02-2018, 08:15

Władze podejrzewają, że zarządzająca pieniędzmi firma Picam z Berlina to piramida finansowa, informuje dziennik Handelsblatt.

W tym tygodniu niemiecka i szwajcarska policja przeprowadziły skoordynowane działania w celu zdobycia dowodów, że Picam jest piramidą finansową. Prokuratorzy szacują, że inwestorzy mogli stracić przez nią ok. 87 mln EUR. Piramida miała działać od 2009 roku. Miała mieć ok. 2-3 tys. klientów, którzy przekazali łącznie ok. 300 mln EUR. Picam miał obiecywać 15 do 20 proc. zwrotu z inwestycji dzięki lewarowanemu inwestowaniu w kontrakty terminowe na indeks DAX, a także „płynne papiery wartościowe w Luksemburgu”. W rzeczywistości, jak każda piramida, wypłacał zyski z pieniędzy wpłacanych przez nowych klientów. W końcu przestał płacić. Zaniepokojeni inwestorzy zwrócili się do firmy. Picam tłumaczyło się na początku, że zostało okradzione przez menedżera z Gibraltaru. Kiedy okazało się, że taka osoba nie istnieje, sprawą zajęła się prokuratura.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Handelsblatt

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: inwestorzy w piramidzie finansowej mogli stracić 87 mln EUR