Niemiecka gospodarka traci pęd

opublikowano: 24-10-2018, 11:15

Niemiecka gospodarka, największa w Europie wkracza w czwarty kwartał z zadyszką. Wskazuje na to spadek aktywności sektora prywatnego do najniższego poziomu od 2015 r. oraz pierwszy od cztrech lat spadek zamówień fabrycznych.

Indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł w październiku do 52,3 pkt z 53,7 pkt we wrześniu, wynika z danych IHS Markit. Z kolei wskaźnik dla sektora usług zniżkował z 55,9 do 53,6 pkt. W obu przypadkach odczyty okazały się słabsze od prognoz ekonomistów. 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Zobacz więcej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel fot. Bloomberg

Po tym, jak Bundesbank stwierdził w miniony poniedziałek, że niemiecki wzrost gospodarczy może chwilowo „zatrzymać się” w trzecim kwartale, badanie wskazuje na wyraźniejszą utratę dynamiki. Obawy związane z protekcjonizmem i zmiennością na rynku finansowym wzrosły, a zaufanie biznesu prawdopodobnie schłodziło się w październiku.

Część spadku może odzwierciedlać problemy obseroweane w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie produkcja została wstrzymana przez nowe testy emisji spalin, chociaż niektóre firmy odczuwają również wpływ zawirowań na rynkach wschodzących.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu