Niemiecki minister zapowiada reakcję UE na amerykańskie cła

opublikowano: 04-10-2019, 07:32

Szef niemieckiej dyplomacji, Heiko Maas powiedział, że Unia Europejska podejmie działania w odpowiedzi na wprowadzenie nowych ceł na europejskie dobra w USA, informuje Reuters.

- Unia Europejska musi teraz zareagować, a po otrzymaniu zgody  Światowej Organizacji Handlu prawdopodobnie także wprowadzi karne cła – powiedział Maas.

Reuters przypomina, że w tym tygodniu Światowa Organizacja Handlu (WTO) zgodziła się na wprowadzenie przez USA ceł na dobra sprowadzane z Unii Europejskiej wartości 7,5 mld USD, jako rekompensaty za nielegalne subsydiowanie Airbusa.

W WTO toczy się podobna sprawa, dotycząca nielegalnego subsydiowania przez USA Boeinga. Jej rozstrzygnięcie ma nastąpić w przyszłym roku. Jest prawdopodobne, że UE otrzyma wówczas prawo do nałożenia karnych ceł na import z USA.

Maas to kolejny socjaldemokratyczny członek koalicyjnego rządu Angeli Merkel, który odniósł się do zapowiadanego przez USA wprowadzenia cła na import z Europy. Minister finansów Olaf Scholz mówił w czwartek o potrzebie ostrożnej reakcji podkreślając iż konflikty handlowe w zglobalizowanym świecie nie są w niczyim interesie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane