Niemieckie 10-latki po ponad dwóch latach znów na minusie

opublikowano: 27-03-2019, 12:48

Po raz pierwszy od jesieni 2016 r. Niemcy sprzedały dziesięcioletni dług z ujemną stopa procentową, co pokazuje, jak globalny wzrost popytu na dług państwowy zaczął wpływać na transakcje na rynku pierwotnym, informuje ft.com.

Niemcy sprzedały w środę 10-letnie obligacje rządowe o wartości 2,4 mld EUR, ze średnią rentownością na poziomie minus 0,05 proc.

Bloomberg

Popyt na niemieckie obligacje był 2,6-krotnie wyższy niż zaakceptowała Niemiecka Agencja Finansowa. Podczas gdy emisja krótkoterminowa wcześniej już była z ujemną stopą procentową, to po raz pierwszy od października 2016 r. licytowano obligacje z ujemną rentownością o terminie zapadalności wynoszącym co najmniej 10 lat.

Wysoko oceniane obligacje rządowe, począwszy od Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA, mocno drożały od czasu, gdy w ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna zrezygnowała z planów podwyższenia stóp procentowych w tym roku. Rajd przyspieszył pod koniec tygodnia z powodu ponurych danych z Niemiec, będących motorem napędowym europejskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane