Niemieckie sądy wzięły się za płacę minimalną

opublikowano: 25-06-2015, 00:00

Niektóre dodatki do wynagrodzenia wliczają się do ustawowego minimum, inne trzeba traktować oddzielnie — uznała temida zza Odry.

W Niemczech zapadają pierwsze wyroki w sprawie stosowania płacy minimalnej, wprowadzonej tam w tym roku. Dotyczą m.in. składników wynagrodzenia, które należy do niej zaliczać. Problem z tym mają nie tylko tamtejsi pracodawcy, także zagraniczni przedsiębiorcy,

Wątpliwości Brukseli

Pod koniec maja Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Niemcom, uznawszy, że wymóg płacenia minimalnej płacy niemieckiej w sektorze transportu zaburza rynek wewnętrzny UE. Dała im dwa miesiące na udzielenie wyjaśnień.

w tym polscy, delegujący pracowników do pracy na rynku niemieckim, i transportowcy. Niemiecka ustawa o płacy minimalnej (niem.: Gesetz zur Regelung eines allgemeinen Mindestlohns) określa jej stawkę na poziomie 8,50 EUR brutto za godzinę i wymaga, aby taką stawkę zapewniono pracownikom firm zagranicznych, pracujących na terenie Niemiec.

Ustawa nie wyjaśnia jednak, jakie świadczenia można wliczać do wynagrodzenia minimalnego. Przewoźnicy nie wiedzą np., czy do płacy minimalnej dla kierowców powinni wliczać ryczałty za noclegi. — Liczono, że w interpretacji ustawy pomogą sądy. Nie trzebabyło długo czekać — mówi Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając (SDZLEGAL SCHINDHELM). Niedawno o elementach składowych płacy minimalnej rozstrzygnął sąd pracy w Düsseldorfie (w sprawie Az. 5 Ca 1675/159).

— Zdaniem sądu, należy zaliczyć do niej wszelkie wypłaty na rzecz pracownika, które są świadczeniem wzajemnym za pracę wykonaną przez podwładnego, a które mają charakter wynagrodzenia. Dotyczy to również tamtejszego dodatku za pracę wykonaną — mówi Katarzyna Gospodarowicz. W sprawie, którą sąd rozstrzygnął, przeciwko pracodawcy wystąpiła pracownica.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Firma przyznała jej kwotę 8,10 EUR brutto za godzinę i w umowie zapisała dodatek za pracę wykonaną w kwocie 1 EUR, przy czym 0,40 EUR było gwarantowane. Według powódki, tego typu świadczenie ma charakter dodatkowy i powinna ona otrzymywać 8,50 EUR plus dodatek. Sąd w Düsseldorfie nie podzielił jej stanowiska i oddalił pozew. — Sąd stwierdził, że nie jest istotna nazwa świadczenia.

Wyrok należy rozumieć tak, że wypłacane przez pracodawcę dodatki i dopłaty będą wliczane do płacy minimalnej, kiedy ich uwzględnienie nie zmieni stosunku świadczenia pracownika do świadczenia pracodawcy. Ponieważ dodatek za wykonaną pracę, inaczej niż inne świadczenia przysparzające majątku, odnosi się bezpośrednio do wykonywanejpracy, to stanowi on wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu i podlega wliczeniu do płacy minimalnej, zgodnie z niemieckim prawem — wyjaśnia radca.

Wyrok nie jest prawomocny. Katarzyna Gospodarowicz podkreśla, że zainteresowani czekają na uzasadnienie, bo do tej pory takie dodatki nie były zaliczane do płacy minimalnej. Według niej, inaczej jest w przypadku wypłat za pracę ponad jej regularne świadczenie, np. w nadgodzinach, w nocy, święta czy w szczególnych warunkach. Takich dodatków nie wlicza się do minimalnego wynagrodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane