Niewyspanie pracowników kosztuje Japonię 138 mld USD rocznie

opublikowano: 16-02-2017, 10:15
aktualizacja: 16-02-2017, 10:18

Brak dostatecznie długiego snu pracowników w Japonii przynosi temu krajowi wielkie straty gospodarcze, wynika z badania przeprowadzonego przez RAND Europe.

Blisko połowa z zatrudnionych w pełnym wymiarze Japończyków skarży się z powodu niewyspania spowodowanego głównie przez nadmierną ilość godzin pracy. Junko Sakuyama, ekonomistka Dai-Ichi Life Research Institute w Tokio wskazuje, że przyczyną tego jest kultura pracy w Japonii. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- W pracy panuje taka atmosfera, że musisz pracować przez wiele godzin i nie możesz wyjść o normalnej porze, a to skutkuje brakiem snu i niezdolnością utrzymania wydajności przez pracowników – powiedziała. 

Niektóre japońskie firmy podjęły działania w tej sprawie i wprowadziły „minimalny czas wypoczynku” dla pracowników, po którym mogą wrócić do pracy. W Sumitomo Mitsui Trust Bank wynosi on 9 godzin. Spółka Unicharm wymaga, aby między pracą jej ludzie mieli minimum 8 godzin wolnego i nie pozwala im zostawać w pracy po 22:00. 

W przeciwieństwie do Unii Europejskiej, w której pracownik powinien mieć 11 godzin wolnego w ciągu doby, Japonia nie ma prawa wskazującego minimalny okres wypoczynku pracowników. Tylko 2 proc. badanych 1,7 tys. firm wprowadziło takie regulacje.

Tymczasem brak snu ma daleko idące skutki gospodarcze. Rząd Japonii przeznaczył 400 mln JPY (3,5 mln USD) z budżetu na program zachęt do wprowadzania przez małe i średnie firmy minimalnego czasu wypoczynku dla pracowników. Badanie RAND Europe, którym objęto pięć krajów wskazało, że brak snu pracowników kosztuje Japonię więcej niż inne państwa z G7. Eksperci oszacowali, że traci ona równowartość nawet 138 mld USD rocznie, czyli ok. 2,9 proc. PKB. Wskazali, że jedynie zwiększenie snu pracowników w godzinach nocnych z mniej niż 6 godzin do od 6 do 7 godzin zwiększyłoby PKB Japonii o równowartość 75,7 mld USD.

- Długie godziny pracy są kluczowym problemem na japońskim rynku pracy – powiedziała Junko Sakuyama.

Wskazała, że Japonia musi zlikwidować przepracowanie aby ograniczyć liczbę przedwczesnych zgonów, a także zwiększyć wydajność pracy w czasach coraz szybszego starzenia się społeczeństwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu