Nordea ma problem z zapobieganiem praniu brudnych pieniędzy

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2016-06-17 13:05

Nordea ujawniła, że jej sprawa została zgłoszona na policję. To skutek inspekcji przeprowadzonej przez regulatora w Danii rok temu, która wykryła iż największy skandynawski bank popełnił liczne błędy w procedurach zapobiegających praniu brudnych pieniędzy.

Nordea Bank informuje, że współpracuje z władzami. Planuje także zwiększyć o 300 osób komórkę monitorującą transakcje. Oznacza to zwiększenie zatrudnienia w niej do 1150 ludzi.

Duński regulator poinformował, że Nordea „w wielu kluczowych obszarach stanęła przed znaczącymi wyzwaniami i nie wypełniała wymagań wynikających z prawa o zapobieganiu prania brudnych pieniędzy”. Pomimo wysiłków poczynionych przez bank, mających na celu poradzenie sobie z problemami, całkowita ocena jest taka, że „nie osiągnięto niezbędnego zarządzania ryzykiem”.