Northvolt w Gdańsku zrobi dużo więcej niż baterie

opublikowano: 24-02-2021, 20:00

Spółka wyprodukuje nie tylko moduły bateryjne do pojazdów i maszyn przemysłowych, lecz przede wszystkim systemy magazynowania energii — przyszłość OZE.

Najnowsza inwestycja w sektorze elektromobilności, o której „PB” napisał jako pierwszy, wyznacza trendy w branży. Polski zakład szwedzkiego Northvolta, uruchomiony w 2018 r. w Gdańsku w wynajmowanej hali, przeniesie się do własnej fabryki zbudowanej kosztem 200 mln USD i pięciokrotnie zwiększy zatrudnienie — do 500 osób. Będą się zajmować wytwarzaniem modułów bateryjnych i systemów magazynowania.

Moduły i magazyny

Moduły bateryjne to np. baterie do maszyn górniczych firmy Epiroc, które już dziś zastępują silnik na ropę, a jednocześnie stanowią przeciwwagę dla głowicy pojazdu, bo ważą do kilku ton.

— Mamy coraz więcej odbiorców wśród firm przemysłowych, na razie nie mogę ujawnić ich nazw. Skupiamy się na zastosowaniach przemysłowych oraz mobilnych i stacjonarnych magazynach energii. Dostawy ogniw dla koncernów motoryzacyjnych, w tym dla VW, BMW czy Scanii, realizuje obecnie centrala w Szwecji i znajdujący się tam pilotażowy zakład, a wkrótce będzie to również robić szwedzka gigafabryka. Niewykluczone, że w przyszłości także my będziemy pracować dla takich klientów, ale na razie mamy co robić — mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Bardzo ciekawe perspektywy stoją przed produkcją magazynów energii.

— Źródła odnawialne są niestabilne, generują energię w nieprzewidywalny sposób. Produkujemy magazyny energii, które ją gromadzą i oddają, gdy jest potrzebna. Mogą być stosowane przy farmach fotowoltaicznych i wiatrowych, a także przez odbiorców indywidualnych, którzy są prosumentami, w stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, gdy dostęp do mocy przyłączeniowej jest utrudniony, a także jako zasilanie awaryjne dla zakładów przemysłowych na wypadek zaniku energii w sieci. Zastosowań jest bardzo dużo, a rynek będzie gwałtownie rósł w najbliższych dziesięciu latach. Chcemy produkować wysokoseryjne moduły, z których jak z klocków lego będzie można budować kompletne magazyny. Nie inwestowalibyśmy w fabrykę magazynów energii, gdybyśmy nie mieli kontraktów. Nie ma w Europie firmy, która produkowałaby magazyny na taką skalę, jaką planujemy — podkreśla Robert Chryc-Gawrychowski.

Początkowe moce zakładu wyniosą 5 GWh rocznie, a docelowe – 12 GWh.

Ładuje akumulatory:
Ładuje akumulatory:
Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland, działa w biznesie bateryjnym od 20 lat. Gdy usłyszał o projekcie Northvoltu, natychmiast zgłosił się do szwedzkiej firmy. Zaczął jako jedyny pracownik polskiego oddziału. Dziś zatrudnia 100 osób i buduje zakład, który będzie największym w Europie producentem magazynów energii.

Wyszkolą inżynierów

Z 500 pracowników zakładu, który ma być bardzo zautomatyzowany, gdzie cały etap produkcji będzie odzwierciedlony w rzeczywistości wirtualnej, kilkadziesiąt osób będzie się zajmować działalnością badawczo-rozwojową. Dziś robi to kilkanaście.

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Będziemy rekrutować inżynierów procesu i jakości, którzy będą pracowali z robotami. Na rynku nie ma wielu specjalistów w systemach bateryjnych, ale jest wielu utalentowanych młodych inżynierów. Będziemy współpracować z uczelniami wyższymi i szkołami zawodowymi. Najbliższym partnerem są gdańskie uczelnie, ale nie wykluczamy współpracy na poziomie ogólnokrajowym. Pracowników chcemy pozyskiwać w Polsce i za granicą, już dziś w Gdańsku pracują przedstawiciele ośmiu narodowości, a w całym Northvolcie — w Szwecji i Niemczech — ponad 70 — mówi prezes Northvolt Poland.

Współpraca z uczelniami to jeden z wymogów otrzymania grantu rządowego.

— Uzyskaliśmy 28 mln zł grantu oraz zwolnienie z CIT na 10 lat w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — oczywiście do poziomu dopuszczalnej pomocy publicznej — mówi Robert Chryc-Gawrychowski.

Fabryka przyszłości

Northvolt Poland finalizuje zakup działki na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego. Jednocześnie trwa projektowanie fabryki o powierzchni 50 tys. m kw., która ma ruszyć pod koniec 2022 r. Produkcja modułów bateryjnych i magazynów energii jest o wiele mniej energochłonna niż wytwarzanie ogniw. Szwedzkie zakłady Northvoltu korzystają z energii odnawialnej, głównie elektrowni wodnych i wiatrowych. Polski zakład również będzie zasilany odnawialnymi źródłami.

— Na dachu zakładu zamontujemy farmę fotowoltaiczną. Będziemy też zawierać umowy PPA [na dostawę energii elektrycznej — red.] z producentami OZE znajdującymi się w pobliżu — zapewnia Robert Chyc-Gawrychowski.

Spiritus movens inwestycji Northvolta w Gdańsku jest Adam Drewniany. Peter Carlsson, współzałożyciel szwedzkiej spółki, poznał go jeszcze w czasach, gdy był wiceprezesem Tesli. South Bay Solutions, kalifornijska spółka założona przez Adama Drewnianego, była jednym z dostawców motoryzacyjnego giganta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane