Czytasz dzięki

Norwegia wzięła niespodziewanie 400 mln USD ze swojego funduszu inwestycyjnego

opublikowano: 01-10-2019, 13:37

Po raz pierwszy od ponad roku Norwegia wzięła prawie 400 mln USD ze swojego funduszu inwestycyjnego. Stało się to w sierpniu kiedy na początku miesiąca cena ropy spadła do siedmiomiesięcznego minimum.

Pobieranie pieniędzy z funduszu przez rząd Norwegii nie zdarza się często. Po raz pierwszy zdecydował się na taki ruch w 2016 roku. Powodem był spadek cen ropy, który ograniczył wpływy osiągane przez największego w Europie Zachodniej producenta surowca.

Norweskie Ministerstwo Finansów nie podało jeszcze oficjalnego powodu pobrania pieniędzy z funduszu w sierpniu tego roku, ale wiele wskazuje, że znów powodem był spadek cen ropy. Decyzja może oznaczać wzrost czułości budżetu Norwegii na zmienność notowań ropy po tym jak rząd, na czele którego stoją konserwatyści, zdecydował się hojnie wydawać dochody osiągane ze sprzedaży surowców.

Ekonomiści podkreślają , że pobranie pieniędzy w sierpniu z funduszu jest dużą niespodzianką. Kiedy dokonywał rewizji budżetu w maju rząd Norwegii informował, że zamierza przeznaczyć 34 mld NOK (3,7 mld USD) do funduszu inwestycyjnego w 2019 roku. Wycofanie części pieniędzy oznacza, że został on zasilony kwotą 19,9 mld NOK netto, co może sygnalizować zagrożenie dla osiągnięcia wyznaczonego celu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane