Norwegowie zbudują największą lądową elektrownię wiatrową

opublikowano: 23-02-2016, 12:25

Państwowa norweska spółka Statkraft i duński Vestas ogłosiły we wtorek współpracę przy budowie największej w Europie lądowej elektrowni wiatrowej.

Statkraft, TrønderEnergi i Nordic Wind Power zainwestują 11 mld NOK (1,3 mld USD) w sześć farm wiatrowych, które mają produkować 1000 MW do 2020 roku. Farmy  powstaną na półwyspie Fosen oraz wyspie Hitra, a także obszarach przybrzeżnych niedaleko Trondheim.

fot. istockphoto
fot. istockphoto

- To ważny dzień dla Statkraft i Norwegii. Wraz z naszymi  partnerami inwestujemy w największy projekt energii odnawialnej jaki Norwegia miała od wielu lat. Dzięki temu projektowi Statkraft stanie się jednym z wiodących graczy w segmencie energii wiatrowej – powiedział prezes Christian Rynning-Tønnesen.

Vestas ma dostarczyć 278 turbin o mocy 3,6 MW każda, które zostaną zainstalowane na farmach. To największe zamówienie, jakie duńska spółka otrzymała w dotychczasowej historii.

1000 MW, które mają być produkowane przez farmy, to więcej niż wynosi obecnie całkowity potencjał instalacji wiatrowych w Norwegii. W momencie ukończenia, w 2020 roku, farmy wiatrowe będą mogły produkować 3,4 Twh odnawialnej energii rocznie, czyli ilość wystarczającą do ogrzania i oświetlenia 170 tys. gospodarstw domowych.
Realizacja projektu ma ruszyć w drugim kwartale tego roku. Pierwsze turbiny Vestas dostarczy i zainstaluje w 2018 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.no

Polecane