Norweska gospodarka skurczyła się najmocniej od 1945 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-02-2021, 12:25

Ubiegły rok dla norweskiej gospodarki stał pod znakiem kurczenia się. Spadek PKB był jednak zdecydowanie niższy niż w przypadku innych rozwiniętych europejskich konkurentów, informuje Reuters.

INTS KALNINS / Reuters / Forum

Według danych Statistics Norway (SSB) norweski PKB, bez uwzględniania produkcji ropy i gazu, zmniejszył się w 2020 r. o 2,5 proc. To najprawdopodobniej najgorszy wynik tego wskaźnika od końca II wojny światowej, ale lepszy niż zakładała projekcja banku centralnego na poziomie -3.5 proc.

Tymczasem w IV kwartale minionego roku gospodarka odnotowała 1,9-proc. wzrost względem poprzedniego kwartału, przebijając medianę prognoz ekonomistów na poziomie 1,2 proc.

Podobnie jak w przypadku innych państw załamanie wywołane zostało kryzysem wiążącym się z pandemią koronawirusa. Jednak Norwegia, która nie wchodzi w skład Unii Europejskiej poradziła sobie lepiej niż strefa euro, która odnotowała spadek PKB w zeszłym roku szacowny na około 6.8 proc. Pomógł w tym fakt, że kraj jest jednym z dotkniętych w Europie liczbą zachorowań i zgonów na Covid-19.

Bank centralny oczekuje, że na początku 2022 r. podwyższy stopy procentowe, jednak analitycy i inwestorzy zakładają, że dojdzie do tego wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane