Norweska korona najniżej od roku

opublikowano: 18-12-2018, 15:50

Waluta Norwegii kontynuuje złą passę. W skutek przeceny na rynku ropy jej wartość zniżkuje trzeci dzień z rzędu i znalazła się na najniższym poziomie od niemal roku. Co gorsze, analitycy obawiają się pogłębienia presji na 2019 r.

Główną winą za obecną sytuację obarczana jest korekta na rynku ropy, który to surowiec jest najważniejszym produktem eksportowym tego skandynawskiego kraju. Cena baryłki „czarnego złota” spadła już do ponad rocznego minimum.

Zobacz więcej

Korony norweskie

Bloomberg

Według banków Nordea Abp i SEB AB, niekorzystna sytuacja na koronie najprawdopodobniej utrzyma się, gdyż tradycyjnie pod koniec roku zmniejsza się płynność rynku.

Korona jest najgorszą walutą z grupy 10 głównych  w stosunku do euro w drugiej połowie tego roku. W tym okresie osłabiła się już o 3,7 proc. w stosunku do wspólnej waluty, w związku z pogorszeniem nastrojów na rynkach finansowych, spadkiem cen ropy z prawie czteroletniego maksimum. Na to niekorzystnie nakłada się zachowawcza postawa banku centralnego, który  planuje podnieść stopy procentowym w wolniejszym tempie niż wcześniej zakładano. 

Korona spadła o 0,9 proc. do 9,9004 za EUR w Londynie, a zjazd w drugiej połowie roku wymazał wszystkie zyski wygenerowane w pierwszym półroczu, kiedy to korona norweska notowała pozycję wicelidera po japońskim jenie.

Korona jest tradycyjnie wrażliwa w grudniu, ponieważ rynek wydaje się być jednostronny – ocenia  Richard Falkenhall, strateg w SEB w Sztokholmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu